Kto z nas w młodości nie był oczarowany dinozaurami, przeróżnego rodzaju odkryciami archeologicznymi. Chyba niemal każdy w dzieciństwie przechodził etap chęci by pozostać w dorosłym życiu archeologiem. Jest to dziedzina bardzo fascynująca jakkolwiek również nadzwyczaj kłopotliwa. Archeologia jest powiązana z inną interesującą gałęzią nauki o Ziemi, a mianowicie z geologią. Jeśli chcielibyśmy na przykład dowiedzieć się czy na naszej profesjonalnej działce odnajdują się jakieś, ewentualne szczątki czy skamieniałości musielibyśmy wynająć archeologa, jaki z kolei zapowiedziałby, że bez żadnego ale też wypada wynająć geologa. Badania geologiczne prowadzone przy badaniach archeologicznych zezwalają o wiele ułatwić przybliżenie wyznaczonego wieku danych skamielin. Na przykład jeżeli dana skamielina leżała w konkretnej formacji skalnej, jaka została wcześniej sklasyfikowana oraz wiadomo w ile lat temu musiała dana skała się uformować wolno łatwo wydedukować, iż jeśli skała ma tyle lat to leżąca w niej skamielina będzie też musiała mieć przybliżony do niej wiek.

Niewątpliwie jest to o wiele przybliżone oraz uproszczone wyjaśnienie jednakże poprawnie ilustruje jak ważne mogą być badania geologiczne dla archeologów – więcej na wiercenia geologiczne. Aktualnie jeśli pragniemy wybudować dom w pierwszej kolejności powinniśmy zakupić odpowiedni teren do tego rodzaju inwestycji. Najpoprawniej żeby działka nie była zanadto znacząca, albowiem zadbanie o znaczny teren pochłania znaczne ilości pieniędzy. Nazbyt mała działka, z kolei może również spowodować, iż nie starczy nam miejsca na własny ogród. Właśnie dlatego zaleca się żeby działka przeznaczona pod budowę domu miała około ośmiuset metrów kwadratowych.

Najlepiej także aby parcela posiadała też przyłączone wszystkie media a również miała pozwolenie budowlane, dzięki temu będziemy mogli błyskawicznie rozpocząć prace budowlane. Niemniej jednak nim rozpoczniemy prace nad wylewaniem podłoży warto przeprowadzić badania geologiczne, dzięki którym będziemy wiedzieli jakie warunki gruntowe panują pod powierzchnią naszej idealnej działki. Pozwoli nam to dostosować szerokość ław fundamentowych, a również uniknąć prawdopodobnych pobocznych kosztów powiązanych z dalszą budową. Jeśli ekspresowo oraz sprawnie położymy fundamenty dalsza budowa domu pójdzie już niezmiernie prędko. W następstwie tego pamiętajmy aby wykonywać badania geologiczne.