W bieżących czasach można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na usługi detektywistyczne. Jest to związane ze wzbogaceniem się społeczeństwa, jego częstymi migracjami, a też z mniejszym sensem standardów moralnych w życiu. O ile jeszcze niedawno tego typu aktywność stanowiła dla większości ludzi abstrakcję rodem z amerykańskich filmów sensacyjnych, o tyle dziś w każdym większym mieście możemy odnaleźć biuro detektywistyczne. Aspekt usług prowadzonych przez tego typu firmy mieści poszukiwanie ludzi zaginionych, pomoc w sprawach rozwodowych powiązaną z ustaleniem majątku czy analizowaniu wspólników czy też klientów.

Biuro detektywistyczne może także przeprowadzić niebezużyteczną obserwację z wykorzystaniem oprzyrządowania fotograficznego, notującego czy też mikrofonów. Z kompetentną pomocą detektywów przebiegają również sprawy o ustalenie ojcostwa czy też poszukiwania sprawców kradzieży lub szantażu. Z reguły tego typu biura stosują różnorodny cennik, w zależności od praktycznego zlecenia. Praca detektywa nie należy do najprostszych. Żeby być ekspertem w tym fachu, należy przede wszystkim wykazać się zdolnością analitycznego myślenia, umiejętnością wyciągania wniosków oraz kojarzenia ze sobą faktów.

Porządny detektyw musi być przenikliwy oraz nie może mieć oporów przed zadawaniem nawet niezmiernie trudnych pytań. Biuro detektywistyczne to miejsce dla osób odznaczających się odwagą, albowiem niejednokrotnie w takiej przynależy umieć zapanować nad własnym strachem oraz nie tracić zimnej krwi nawet w niesłychanie zawiłych, kryzysowych sytuacjach.

Na domiar tego by być właściwym i efektywnym detektywem należy posiadać właściwą kondycję fizyczną, być wysportowanym i gibkim. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których przydaje się umiejętność prędkiego biegania. Aby pozostać zatrudnionym przez detektyw Warszawa, musimy posiadać nadzwyczajną licencję. Jest ona wydawana przez Wojewódzkiego Komendanta Policji. Do jej uzyskania niezbędna jest idealna sprawność fizyczna, niekaralność i wysoki stopień inteligencji, jakie odnajdują potwierdzenie w pozytywnie zdanym sprawdzianie państwowym.