Kawa oraz herbata występują w bardzo wielu wersjach, dlatego odpowiedź co jest zdrowsze, tak w samej rzeczy zależy również od rodzaju, jaki się wybierze. Herbatka czarna, która w dalszym ciągu jest w Polsce w najwyższym stopniu kultowa, z medycznego punktu widzenia, nie jest herbatą pomocną. Zawiera substancje garbnikowe, które wysuszają układ pokarmowy i miedź, która ma prawo być wroga dla naszego organizmu. Kompletnie inaczej wygląda sytuacja z herbatą zieloną, której przedsięwzięcia lecznicze są nie do przecenienia. Co z kawą? Poszukując odpowiedniej kawy starajmy się wybierać Arabiki, które są lepsze gatunkowo, a tym samym zdrowsze.

Kawa ma korzystny wpływ na krążenie, jest źródłem antyoksydantów oraz ratuje nas przed bólem głowy, dlatego sprawdź JURA E8. Z drugiej kwestii ma prawo mieć atrybuty trochę usidlające. Spożywana w wielkich ilościach wypłukuje magnez z organizmu. Cóż odmiennego ustawi rano na nogi tak szybko jak filiżanka smacznej oraz aromatycznej kawy? Niewątpliwie dzięki zawartej kofeinie kawa aktywizuje do życia oraz dodaje energii. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę, iż nadmiernie częste picie kawy ma prawo wywoływać przyzwyczajenie organizmu do kofeiny oraz przestaje on w owym czasie reagować na jej działanie. Tak samo wygląda sytuacja z herbatą oraz obecną w niej teiną. Jest to substancja, która również ma atrybuty psychostymulujące. Funkcjonuje ona wolniej niż kofeina, niemniej jednak równolegle wynik pobudzenia utrzymuje się trochę dłużej.

Ani herbata, ani kawa nie są szkodliwe dla stworzonego przez nas organizmu, niemniej jednak jak to z reguły bywa, „co za niemało to niezdrowo”. Maksymalne dobowe spożycie kawy nie powinno przekraczać 4-5 filiżanek. W wypadku herbatki nie podaje się istotnej liczby akceptowalnego spożycia naparu. Coraz częściej jednak pojawiają się wśród naukowców głosy, które alarmują, iż bezkarne picie herbaty w wielkich ilościach jest dla nas niezdrowe. Podsumowując trudno oznajmić, jaki z tych dwóch popularnych oraz uwielbianych od wieków napitków jest dla nas poprawniejszy. Znajdą się zarówno zwolennicy, jak oraz przeciwnicy kawy oraz herbaty. Będą oni z całą stanowczością przekonywać nas o wyższości jednej nad drugą, niemniej jednak prawda leży gdzieś pośrodku. Trzeba w następstwie tego zachować zdrowy rozsądek oraz pić je z umiarem oraz uśmiechem na ustach.