W dzisiejszych czasach lekarze coraz to częściej twierdzą, że tomografia komputerowa przeciwwskazania ma, mimo, że nie są one niepokojące dla życia, to niemniej jednak mogą posiadać wpływ na skonstruowany przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego również względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia w głównej mierze dla kobiet, jakie znajdują się w okresie ciąży i w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wówczas badania w obrębie brzucha i miednicy u pań.

Jeżeli tomografia komputerowa musi pozostać przeprowadzona w czasie, kiedy kobieta jest w ciąży używa się specjalnych osłon na ciało. Wiele przeciwwskazań obejmuje też dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym przypadku badania te wykonać należy na stricte uzgodnionych zasadach – wypróbuj rezonans magnetyczny kręgosłupa. Pacjentów, którzy nie są w stanie zostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, jakich kategoryzuje się do grupy podwyższonego ryzyka. Do grupy tej przystają przede wszystkim: pacjenci z wywiadem alergicznym, ze schorzeniami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi chorobami płuc. Badanie, którym jest rezonans magnetyczny bazuje w kluczowej mierze na ulokowaniu prawdopodobnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym mieści się stałe pole magnetyczne, jakie charakteryzuje się bardzo wysoką energią. W wyniku realizowania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się dookoła ciała ludzkiego. Prócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te dochodzą do nieomalże wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie podobnych fal, a to zwane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator stosuje w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś to właśnie dzięki temu, iż liczba jąder wodoru w różnych tkankach jest różna, daje to szansę uzyskania obrazu. Po pewnym czasie z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest to naturalnie dzięki wykonaniu trudnych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie używa w trakcie badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niekorzystny sposób w organizm człowieka.