Specjalizacja windykacyjna jest coraz to popularniejsza. Nowo powstałe przedsiębiorstwa nie funkcjonują już na starych zasadach, jakie przysporzyły windykatorom tak wielu wrogów. Teraz stosowana jest po największej części miękka windykacja, jaka tylko w nadzwyczajnych przypadkach przechodzi w windykacje twardą. Rynek wierzytelności jest niezmiernie pojemny, w następstwie tego windykatorzy muszą zabiegać o konsumentów. W ten sposób legendarne stały się firmy funkcjonujące na zasadach europejskich korporacji windykacyjnych. Do ich wykorzystania pozostają windykatorzy telefoniczni, tzw. call centers. Poza tym w siedzibach działają centra obsługi klienta, komórki obsługi korespondencji.

Kultowa jest również współpraca z kancelariami prawnymi. I właśnie posiadanie w ofercie rad oraz usług prawnika odróżnia innowacyjne firmy od starych. Stereotypowe formy windykacji w szeregu przypadków przeciwważyły na granicach prawa, a nawet ją naruszały. Z tego powodu fach windykatora kojarzony był jeszcze gorzej aniżeli zawód komornika. Na szczęście dzisiaj takie firmy powoli odchodzą do lamusa, a kontrahenci coraz to rzadziej podchodzą do oryginalnych firm z rezerwą. Wierzyciel ma pełne prawo do żądania od dłużnika spłacenia powstałych należności. Jest to roszczenie, którego przeróżne rodzaje powstają w rozmaitych okolicznościach – więcej na weryfikacja firm. Najpopularniejszym jest roszczenie windykacyjne, które powstaje w momencie żądania zwrotu długu.

Powiada się o takim roszczeniu, że jest niezaskarżalne, ponieważ wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu długu. Innym rodzajem jest tzw. roszczenie negatoryjne. Gra toczy się w nim o żądanie przywrócenia, np. zawłaszczonego mienia. Poza tym jest roszczenie o zaniechaniu, np. zakłócania ciszy nocnej lub bezprawnego korzystania z rzeczy należącej do innego człowieka. Co istotne oba roszczenia mają charakter bezwzględny. Jeśli chodzi o roszczenia negatoryjne, jakich przedmiotem jest nieruchomość, nie ma mowy o przedawnieniu. Są również roszczenia posesoryjne, w których żąda się przywrócenia stanu praktycznego bądź też poprzedniego. Taki rodzaj prawnej ochronny posiadania ma zakres tymczasowy i po upływie pewnego okresu wygasa. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozstrzyganie o stanie posiadania, a nie o niemal do przedmiotowej rzeczy.