Koronna przyczyną wystąpienia depresji są w stanie być choroby somatyczne. Szok wywołany wiadomością o poważnej chorobie ma prawo wywołać stratę pewności siebie, poczucia własnej wartości, a w rezultacie depresje. Przyczyny tego mogą być różnorodne oraz złożone. Na przykład depresja najczęściej następuje po zawale serca najprawdopodobniej, właśnie dlatego, iż zawał daje poczucie bezpośredniego zagrożenia życia, czy też nagle generuje świadomość inwalidztwa. U ludzi starszych ciężka choroba najczęściej jest przyczyną depresji.

Co poniektóre schorzenia wywołują depresję poprzez otwarte działanie na organizm ludzki. Depresja ma okazję akompaniować chorobie Parkinsona oraz stwardnieniu rozsianemu z powodu uszkodzenia mózgu. Choroby, jakim towarzyszą zaburzenia hormonalne, mogą przebiegać z symptomami depresyjnymi. Związek taki istnieje także w przebiegu chorób wirusowych. Uchwycono, iż epidemia grypy wzrasta zapadalność na depresję, wskutek tego także wiele osób cierpi na depresję po przebyciu chorób zakaźnych. Związek z tym mają deficyty witaminowe. Co poniektóre lekarstwa są w stanie wywołać depresję. Nie należy niemniej jednak odstawiać jakichkolwiek leków zaleconych przez lekarza bez uzgodnienia z nim tego faktu. Leki te, bowiem nie muszą być przyczyną objawów w wystąpienia depresji. Jej przyczyna może być, bowiem kompletnie inna. Zaprzestanie akceptowania zaleconych leków może być, bo bardziej niebezpieczne aniżeli depresja. Również leki, które można nabyć bez recepty mogą wywołać depresję.

Prosty wpływ na mózg ma alkohol i on też ma prawo być powodem depresji – weryfikuje to psychoterapia poznawczo-behawioralna. Alkoholizm może również przez negatywny wpływ na codzienne życie wywołać depresję. Również używki oraz środki odurzające ze względu na ich bezpośrednie działanie i wpływ na sposób życia. Większa część z nas czuje się poprawniej z dni słoneczne niż w pochmurne i woli lato niż zimę. U niektórych ludzi przybiera to skrajną figura. Czują się idealnie latem, ale wchodzą w okres depresji w zimie. Osoby te cierpią na depresję sezonową, co jest uzależnione od poziomu melantoliny we krwi, fabrykowanej przez słońce i ogromną temperaturę.