Kauczuk wielu z nas kojarzy się z małą piłeczką, o ładnej barwie, jaka odbija się jak oszalała od wszystkiego, co stanie na jej drodze. Nic bardziej błędnego, to jest właśnie chemiczny kauczuk. Jednak kauczuk to nie tylko mała okrągła piłka. Ogólnie mówiąc kauczuki tworzą wybitnie gigantyczną rodzinę materiałów, substancji i artykułów, które mają własności elastomeryczne. Inaczej innymi słowy mają zdolność do deformacji odwracalnej, gdy na przykład na dane ciało działa siła mechaniczna.

Skutkiem tego też skręcając jakiekolwiek produkty gumowe zauważamy jak w ułamku sekund od ich puszczenia, wracają one do własnego pierwotnego kształtu. Przy czym guma ma to do siebie, że nawet najmocniejsze wyginanie, ściskanie, zagniatanie lub wykręcanie nie będzie w stanie powstrzymać ciągłość jej struktury. Oznacza to, że ciało wykonane z gumy jest nam znacznie ciężej zniszczyć niż jakiś plastikowy element – sprawdź pas zębaty. Ten drugi po wygięciu złamie się migiem. Każdy człowiek w swoim życiu nie raz miał do czynienia z gumą pod rozmaitymi postaciami. Cechą charakterystyczną gumy jest to, iż ma ona ogromną rozciągliwość oraz sprężystość. Jest to materiał, z jakiego wykonywane są wszelkiego rodzaju opony do samochodów, dętki, opony do bicykli, uszczelki oraz dużo innych tego rodzaju materiałów.

Również guma odnalazła wykorzystanie w przemyśle. Guma stosowana jest w przemyśle między innymi motoryzacyjnym. Materiał ten służy również do wulkanizacji dętek, opon i dużo innych tego rodzaju towaru. W przemyśle spożywczym guma występuje w postaci gumy do żucia zaś oba typy tego materiału łączy rozciągliwość. Stosowana jest po największej części do wyroby przeróżnego typu oraz wielkości opon, dętek, przewodów zarówno gazowych jak i wodnych, izolacji, wszystkich uszczelek, pasków itp. Również z gumy produkowane są również gumki do włosów i gumki lecznicze. Guma w następstwie tego znalazła przeznaczenie w codziennym życiu.