Wspólnie ze wzrostem zapotrzebowania na materiały budownicze, wzrasta popyt na sprzęt i narzędzia. Do budowy domu oraz obiektów o rozmaitym przeznaczeniu, a również mostów, chodników i ulic, nie wystarczy wyłącznie obeznana w tych sprawach ekipa budowlana. Bez specjalistycznych instrumentów praca będzie opóźniona, a niekiedy wprost niemożliwa do wykonania. Wykorzystanie odpowiedniego oprzyrządowania upraszcza przeprowadzanie budowy, ale żąda sporych nakładów finansowych. Mniejsza wydatki poniesiemy wtedy, kiedy sami wykonamy łatwiejsze prace. Czasem jednakże ma prawo się okazać, iż oraz do nich niebezużyteczna jest wskazówka zawodowca.

Pomoże on wybrać właściwe akcesoria oraz dokona prawidłowych pomiarów. Prace budowlane żądają obróbki rozmaitych powierzchni. Szczególnie twarde materiały wymuszają niezbędność zakupu solidnej jakości ostrzy. Zastosowanie dowolnej tarczy może spełnić własną funkcję, lecz prace będą przebiegać wybitnie wolno oraz są w stanie doprowadzić do powstania pęknięć i rys. W rezultacie doprowadzi to do tego, że materiał, z upływem czasu, będzie ulegał dalszym defektom i odkruszaniu się. Aby temu zapobiec, do cięcia niezwykle twardych przestrzeni, takich jak np. granit czy marmur, używa się specjalnych diamentowych ostrzy – należałoby posiadać też promat-szczotki.pl – szczotka druciana tarczowa. Technika diamentowa zastosowana w pile polega na zagospodarowaniu kliku warstw kryształów diamentowych na brzegach ostrzy.

W zależności od upływu czasu i stopnia twardości materiału, owe kryształy ulegają kolejno ścieraniu bądź wypadają, odsłaniając następną warstwę. Tarcze diamentowe, w przeciwieństwie do zwykłych ostrzy, umożliwiają ciągłe prowadzenie prac budowlanych. Nadmiernie wolne ścieranie się brzegów w schematycznych ostrzach oznacza prędkie stępienie tarczy, co znacznie utrudnia i spowalnia pracę użytkownika piły. To właśnie dzięki zastosowaniu stosownej techniki, tarcze diamentowe dobrze sprawdzają się przy twardych oraz równolegle kruchych materiałach. Za przykład może tutaj służyć marmur, granit czy asfalt.