Pokojowe paleniska to nie jedynie ozdoba dla domu, jednak również coraz częściej źródło ciepła dla całego budynku mieszkalnego. Kominki buduje się zazwyczaj w centralnym punkcie lokalu mieszkalnego w taki sposób, by ich ciepło zdołało rozchodzić się po kompletnym domu w miarę równomiernie. Jednakże współczesne kominki nie tylko ocieplają poszczególne pokoje to naturalnie dzięki rozprowadzeniu ciepła za pomocą specjalnych rur, ale to właśnie dzięki płaszczowi wodnemu mogą również nagrzewać wodę użytkową dla mieszkańców. Konstrukcja takiego kominka jest dosyć prosta – pojemnik z wodą do ogrzania znajduje się między płaszczem wewnętrznym a zewnętrznym konstrukcji.

Dzięki temu używane jest całe ciepło wytwarzane przez palenisko (nawet te, które tradycyjnie uchodzi przez komin). Kominki z płaszczem wodnym mogą również służyć do ocieplania całego lokalu mieszkalnego na zasadzie ogrzewania centralnego, bez dodatkowego pieca – więcej na domenie internetowej sterowniki kominkowe. Jak najbardziej taki wynik może dać wyłącznie właściwie zamontowana instalacja. Należy także pamiętać o tym, że paleniska są opalane drzewem, dzięki czemu są dosyć tanie oraz zarazem ekologiczne. Kiedy mamy na myśli remont we własnym domu najczęściej kojarzymy go z malowaniem ścian, nowiutką podłogą czy kafelkami. Nieraz zmieniamy też ustawienie ścian działowych. Taki jest standard.

Lecz czemu tylko takie zmiany? Coraz więcej osób myśli o nowym gadżecie w domu, jakim są kominki. Mogą one w niesamowity sposób zmienić charakter wnętrza, nadać mu oryginalną, o wiele bardziej przytulną atmosferę, a przy okazji okazać się niezwykle konkretne. Nie zawsze albowiem kominki żądają szczególnych instalacji czy przebudowy całego obiektu. Na rynku dostępne są kominki elektryczne, które imitują działanie prostego kominka opalanego drewnem, a w dodatku umieją wytwarzać ciepło oraz kreować specyficzny dla sztampowych palenisk klimat.

Tudzież Ci, którzy nie chcą wyłącznie imitacji muszą się przygotować na spore zmiany w swoim domu. By zamontować standardowy kominek potrzebna jest specjalistyczna instalacja, komin, dobra instalacja oraz twarde, wytrzymałe i stabilne podłoże. Jednakże gra jest warta świeczki, bo kominek umie w każdym calu odmienić wnętrze oraz zmienić jego dotychczasowy styl.