Współcześnie na całym świecie da się zanotować zdecydowany wzrost znaczenia ruchów ekologicznych oraz innych silnych lobbujących za zieloną energią instytucji. Motoryzacja długo opierała się przed wpisaniem rozwiązań dopisujących ekologii – dziś te marki, które opierały się najdłużej liczą straty w czasie kiedy pionierzy ekologicznych silników hybrydowych mogą liczyć dochody wynikające nie wyłącznie ze sprzedaży tych prototypowych pojazdów, jakkolwiek zwłaszcza z wizerunkowych oraz reklamowych przychodów.

Ekologia jest uznawana za skok cywilizacyjny oraz te kraje, które jako pierwsze przechodzą na energię ze źródeł odnawialnych przecierają szlaki – nie tylko rząd musi jednakże chcieć zmian, wiele zależy od gotowości społeczeństwa do życia wedle oryginalnych norm.

Rzecz jasna to państwo zapewnia pieniądze na inwestycje w system energetyczny czy przejście na zieloną energię lub to ze źródeł geotermalnych lub pływów wodnych, czy też w największym stopniu popularnego dziś źródła – energii słonecznej. Dzięki temu, że tak wielka jest konkurencja na rynku wytwórców oraz monterów panelów słonecznych, nawet rodziny budujące własny dom rozważają instalacja takich paneli na dachu.

W nowoczesnych państwach wydatki na nowatorskie inwestycje jeszcze nie tak dawno stanowiły ogromną część rocznego budżetu pełnego państwa – poczytaj znacznie więcej na odwilżacze powietrza. Niemniej jednak za wieloma z tych inwestycji stała uzasadniona potrzeba, przed którą inne państwa wydające w tym czasie na pilniejsze komplikacje staną w przyszłości. Jednym z takich kwestii w ostatnich dekadach stała się bezsprzecznie zielona energia, inaczej powszechne wykorzystanie energii występującej w otoczeniu – promieniach słonecznych, pływach wodnych czy sile wiatru oraz przetwarzanie jej przez odpowiednie turbiny oraz inne technologie w energię elektryczną.

Prąd tak samo jak nafta czy gaz jest współczesnej cywilizacji niezbędny do przetrwania, a nie jedynie ekolodzy dostrzegają rosnące problemy i zagrożenia powiązane ze zmniejszającymi się zapasami surowcowymi, rosnącymi wydatkami pozyskania energii nie mówiąc już o zagrożeniach. W ostatnich latach doszło do paru fatalnych w skutkach uszkodzeń elektrowni jądrowych, przez które opinia publiczna jest niebywale chłodno nastawiona do wszystkich wielkich budowli mających dać prąd na następne dekady.