Od paru lat kolosalnych powodzeniem pośród nowożeńców cieszą się całkiem odmienne od sztampowych sesje zdjęciowe. Przede wszystkim pracują przy nich artyści fotograficy, jacy przygotowują całkowitą dokumentację zdjęciową obejmującą preparacje do ślubu, samą ceremonię oraz wesele. Fotografia weselna w gruntownie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale leżące na podłodze, ostatnie poprawki sukni ślubnej, florystka przygotowująca bukiecik, pudełko z obrączkami – i wiele, dużo innych szczegółów zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość.

Też sama ceremonia ślubna pokazywana jest w inny sposób – zaskakujące zbliżenia, np. tylko na ręce pary młodej z obrączkami, fragmenty kościoła z jakimś przykuwającym wzrok elementem, losowe lecz niezmiernie wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia weselna, niezmiernie nowatorska, pokazująca osobliwość uroczystości, zatrzymująca sekundę w miejscu, na zawsze – tak pracuje fotografia zakrzówek. Dawne fotografie były niesłychanie statyczne, bez emocji, jedynie oraz wyłącznie dokumentujące zaistniały fakt. Dopiero co poślubieni małżonkowie w kolorze sepii.

Pewnego dnia oglądałam album fotografii weselnych córki moich przyjaciół, jaki prawdę mówiąc oczarował mnie. Pełna sesja zdjęciowa przygotowana była przez jednego z artystów fotografów młodego pokolenia. Dopiero tutaj zobaczyłam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, markowej sepii do zastopowanej w kadrze dynamiki ruchu i energii.

Nie było wybranego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków. Sesja zdjęciowa odeszła na ulicę, gdzie w ulicznym ruchu, gwarze, pośród pędzących aut, spieszących się przechodniów zjawiła się młoda para, jakoby przeniesiona z innego świata. W szczególe zdjęcia były zachwycające przez uwiecznienie na nich wyraźnie wspaniałego kontrastu – cudownie ubrana młoda para w bieli i czerni, radosna oraz świętująca swój dzień, na tle zabieganych ludzi, pędzących wozów powszedniej rzeczywistości.

Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy zjednoczyć w efektowną całość. Wydawałoby się, iż miejski ruch nie jest odpowiednim tłem dla śnieżnobiałej sukni, jakkolwiek zdjęcia wykonane o zmierzchu, z odruchami samochodowych odbłyśników w tle na pewno będą zapamiętane przez oglądających.