O gigantycznym przesłaniu fotografii w współczesnej kulturze i sztuce nie trzeba nikogo przekonywać. Zdjęcia są wszędobylskie w prasie, reklamie i Internecie. W środkach masowego przekazu i marketingu pełnią właściwie rolę użytkową, czyli komercyjną. Oznacza to, że liczy się nie tyle ich estetyka, co jasny przekaz wiadomości. Ewidentnie ładny obrazek sprzedaje się przyzwoiciej, dlatego firmy troszczą się o atrakcyjność przedstawianych materiałów. Trudno jednak powiedzieć, że taka fotografia stanowi jakiś przejaw sztuki. Może jedynie w niewielkim stopniu…

Tudzież prawdziwe dzieła malowane światłem powinny spełnić parę kryteriów. Przede wszystkim ważny jest pomysł, zwany przez artystów konceptem. Fotografia ma sobą opisywać coś więcej, aniżeli tylko miejsce, osoby lub zdarzenie. Ma wzbudzić w odbiorcy silne emocje! Powinna zachwycać, śmieszyć, a nieraz przerażać. Artysta chce zmusić nas do myślenia oraz refleksji. Daje nam możliwość dowolnej interpretacji przedstawionego obrazu. Tematyka jest dowolna – przetestuj akcesoria fotograficzne do sesji. Nawet zdjęcie starego budynku może poruszyć.

Fotografia artystyczna nieraz jest określana mianem fotografiki. Niemniej jednak termin ten jest już mocno przestarzały. Oprócz tego funkcjonuje wyłącznie w polskim środowisku twórczym. Życie składa się z krótkich, ulotnych chwil. Błysk szczęścia, zachwytu, a w pewnych sytuacjach smutku… Człowiek od zawsze starał się uchwycić istotne dla niego momenty. I to najodpowiedniej za pośrednictwem obrazów.

Nawet umiejętnie dobrane słowa nie oddadzą wdzięku zachodu słońca, czy uśmiechu dziecka. Przez długi czas metodą portretowania życia był rysunek i malarstwo. Aż do dziewiętnastego wieku, kiedy pojawiła się pierwsza, niesłychanie niewyraźna fotografia. Metalowa płytka z obrazkiem, który wiernie naśladował realność, okazała się przełomem. Dała początek dyscyplinie, jaką trudno jednoznacznie wskazać. Dla pewnej grupy odbiorców zdjęcia pełnią rolę użytkową. Fotografia powinna stanowić dowód dla jakiegoś miejsca bądź wydarzenia. W takiej formie jest niezwykle przydatna w pracy policji, dziennikarzy bądź projektantów. Jednak większość osób widzi w zdjęciach znacznie więcej.