Jak z pewnością każdy bardzo dobrze wie, pojęcie budownictwo jest wybitnie rozbudowane oraz mieści w własnym obrębie różne kategorie tematyczne. Rozpatrywanie wszystkich z nich zajęłoby nazbyt wiele czasu, skutkiem tego dzisiaj zostaną poruszone jedynie najbardziej fundamentalne sprawy odnoszące się do budowlanki. Jeśli chodzi o budownictwo, to już na podstawie samej nazwy wolno się zorientować, że jest ono bezpośrednio powiązane z przeróżnego rodzaju budynkami. Pośród obiektów istnieje niesamowita różnorodność. Mowa tu o niejednolitości kształtów, rozmiarów i ostatecznego przeznaczenia. Z pewnością każdy, kto widział w swoim życiu obiekt mieszkalny oraz budowle, będące halami fabrycznymi, potrafi pomiędzy nimi dostrzec subtelne różnice architektoniczne.

Należałoby także od razu wspomnieć o tym, że budynek może być wykonany z rozmaitego rodzaju materiałów. To, z jakiego materiału jest wykonany budynek w gigantycznej mierze zależy od jego definitywnego przeznaczenia. Z innych materiałów są wykonywane budowle przemysłowe aniżeli obiekty mieszkalne – warto uczynić też pale wbijane. Budowle budowlane są w stanie spełniać przede wszystkim funkcje praktyczne, lecz równie prawidłowo są w stanie być nastawione w głównej mierze na to, by weselić ludzkie oko. Przykładem budynków, jakie obecnie wiążą w sobie opisane powyżej dwie funkcje, praktyczną i estetyczną są nowo powstające domy jednorodzinne.

Jako że już o domach jednorodzinnych mowa, warto też ogłosić o tym, z jakich rodzajów materiałów są wykonywane właśnie tego rodzaju budynki. Na pewno nie będzie dla nikogo jakimś szczególnym zaskoczeniem stwierdzenie, że domy przeznaczone bezpośrednio pod zamieszkanie są wykonywane zazwyczaj z pustaków lub nieco droższego oraz wymagającego pokaźniejszych nakładów sił materiału, jakim jest cegła. Całkowicie inaczej sytuacja się przedstawia, gdy w grę wchodzą budowle przemysłowe, takie jak chociażby magazyny czy hale produkcyjne. Ze względu na fakt, iż owe obiekty mają spełniać funkcje praktyczne są wykonywane z grubych metalowych płyt, odpornych na działanie różnorodnego rodzaju elementów zewnętrznych.