Na cmentarzach oraz w wielu ważnych punktach, po okresie surowego, minimalistycznego a w następnej kolejności modernistycznego stylu, do łask powraca nie tylko naturalizm, lecz także standardowe formy sztuki. W porządnym tonie są nie jedynie wyroby z drzewka, artystyczne wyroby metalowe kute przez kowali, jednak również twórczości z naturalnego kamienia. Tradycyjnie wytwory kamieniarzy, czy raczej rzeźbiarzy w kamieniu, spotykać jesteśmy w stanie w kościołach i bazylikach. Są to przede wszystkim postaci świętych, czy także sceny opisujące ważne dla wierzących zdarzenia. Nie mniej jednak popularne staje się umieszczanie takich symbolicznych rzeźba na zewnątrz, na obszarach przykościelnych łącząc je z aranżacjami ogrodniczymi.

Sporo osób też rezygnuje z prostych monumentów na cmentarzu, dodając na nagrobki rzeźby, jako wyraz piękniejszego wyeksponowania swojej pamięci dla zmarłej osoby tak jak miało to miejsce w historii w wypadku ważnych osób – oto, co oferuje zakład kamieniarski. Kamieniarstwo artystyczne pojawia się również w życiu codziennym, mile bo są dzisiaj widziane jego elementy jako ozdoby parków czy placów na osiedlach. Dodają one miejscu wyrafinowania oraz klasy.

Entuzjastycznie także przed naszymi domami, przy bramach wjazdowych czy w przydomowych sadach umieszczamy dzieła kamieniarzy. Przeważnie są świetnie wkomponowane w architekturę otoczenia oraz maja za zadanie przywodzić na myśl dawne pałacowe parki. Najistotniejszą kwestią przy dbaniu o nagrobki, tak jak przy każdej czynności porządkowej jest regularność i skrupulatność. Najpiękniejsze albowiem marmury, rośliny lub otoczenie miejsca spoczynku naszych bliskich, tracą na wyglądzie brudne, zapuszczone czy też zniszczone. Wypada wobec tego pamiętać żeby tak w szeregu przypadków jak to możliwe myć oraz pastować nagrobki, a supermarkety czy też punkty sprzedaży zlokalizowane w pobliżu cmentarzy oferują szeroką gamę pomocnych w tym środków oraz sprzętu. Nie należy przy tym zapominać o czyszczeniu szczegółów dekoracyjnych, bocznych ścianek nagrobków, podwyższeń czy również ławeczek. Przyzwoicie jest także pamiętać o zabezpieczaniu przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli zadbać o podstawki i osłonki pod kwiatami oraz zniczami. Sam pomnik jednak to nie wszystko, bo tak samo jak w domu powinno się zadbać o jego otoczenie. Skutkiem tego tak ważne jest wycinanie nieprzydatnych krzaków czy drzew, niszczenie chwastów czy także grabienie liści oraz koszenie traw.