W historii świata działo się niezmiernie wiele, również w atrybucie przydatnym dla ludzi jak i niestety nie. Konflikty istniały dawniej i będą istniały zawsze, jednakowoż zadaniem ludzi jest rozwiązywać spory jeszcze nim przybiorą one wybitnie niebezpieczną formę, rozwijając się tak wybitnie, iż nie da się już cofnąć oraz ucierpi na tym wielu niewinnych – wojnę. Takich sytuacji bywało w historii wiele, Polacy i Żydzi wiedzą o tym bez zarzutu – co roku bowiem „świętujemy” zakończenie wojen światowych, jakie pozostawiły na wielu z nas gigantyczne piętno. Wojna to okrucieństwo, jakiego należy się wystrzegać z całych sił.

Wszyscy, jacy przeżyli wojnę wiedzą co ona świadczy oraz kiedy tak właściwie tylko jest to dopuszczalne zachęcają do rozwiązywania jakichkolwiek sporów w sposób humanitarny oraz przede wszystkim rozmową, a walki pozostawić jako definitywną broń, ostateczną ostateczność. Pomnimy także o obozach koncentracyjnych, jakie były wręcz okrutnym następstwem II WŚ – więcej o tym można przeczytać na stronie internetowej Treblinka, gdzie odnajdują się wiadomości o konkretnych obozach, komendantach oraz historii wojennej. To kłopotliwe dziś nie wszystkie kraje słuchają rad osób, jakie przeżył wojnę, bywają nawet tacy, którzy wprost pasjonują się wojną i wyczekują na jej wybuch, co jest po prostu szaleńcze.

W wielu krajach bez ustanku trwają wojny, formułowane w wielu przypadkach mianem wojny domowej, siejąc spustoszenie oraz pozostawiając miasta w zgliszczach bądź też raniąc ludzi, nie wyłącznie psychicznie niemniej jednak oraz fizycznie, Te wojny nijak się niemniej jednak mają do wojen z jakimi mieli do czynienia Polacy. Kiedy tak właściwie Hitler wkroczył do Polski, zajmując ją i napierając na Rosję, prowadząc z nią wojnę, znaleźliśmy się w centrum piekła, nie mogąc wydostać się z niego latami. Nadal znajdowane są przeróżne pozostałości po tych czasach, rozpocząwszy od różnorodnych dokumentów, poprzez osobiste rzeczy żołnierzy, oficerów czy cywilów, aż do obiektów, muzeów w obozach koncentracyjnych czy tajemnych miejsc, w których chwały się władze niemieckie.