Listwa tnąca jest jednym z najbardziej wymagających elementów kosiarki. Dzieje się tak z wielu powodów. Za każdym razem, gdy korzystamy z kosiarki, musimy ją wyczyści

. Nóż się również tępi po pewnym czasie użytkowania. Wtedy.warto zgłosić się do działu serwisu, aby wykonał kompletny przegląd kosiarki i naostrzył nóż. Po pewnym czasie należy go wymienić na nowy. Ten moment nastąpi po kilku sezonach użytkowania lub gdy nóż się złamie. Na rynku mamy duży wybór noży do kosiarek. Różnią się kilkoma rzeczami. Między innymi długością lub liczbą i rozmiarem otworów. Często nie jesteśmy pewni, który nóż do kosiarki pasuje do naszej maszyny. Warto zasięgnąć porady ekspertów, pomogą nam skutecznie i szybko. Jeśli chcesz samodzielnie znaleźć nowy nóż, pamiętaj o następujących kwestiach.

Jak dobrać nóż do kosiarki?

Aby dopasować nóż do naszej kosiarki, warto zwrócić uwagę na poniższe punkty:

  • Marka i model kosiarki

  • Oryginalny numer

  • Długość noża

  • Ilość otworów

  • Kształt i wielkość otworów

  • Odległości pomiędzy otworami

Prosząc o pomoc w doborze noża, warto zabrać ze sobą starą część. Możemy też zabrać ze sobą lub wysłać do sklepu zdjęcia. Pomoże to wybrać odpowiedni element.

Długość ostrza

Długość noża mierzy się po przekątnej od krawędzi do krawędzi. Warto również pamiętać o zmierzeniu szerokości korpusu kosiarki. Podczas pomiaru zużytego noża jego długość nie jest oryginalna. Wynika to z eksploatacji. Podczas codziennej pracy noże kosiarki ulegają zużyciu. W rezultacie jego długość jest nieco skrócona.

Rodzaje listw tnących

Wśród noży tnących występuje kilka rodzajów. Między innymi:

  • Listwy proste

  • Listwy profilowane

  • Listwy z funkcją mulczowania

Listwy proste mają prosty profil. Ich końce są lekko zakrzywione. Mają niską sprężystość cofania. Dlatego mogą być używane z kosiarkami bez koszy. Nóż profilowany posiada dodatkową krzywiznę ostrza. W rezultacie wytwarzają większą moc podczas pracy. Dzięki temu kosiarka wyrzuca trawę z większą siłą. Nadają się bardzo dobrze do kosiarek z koszami do trawy. Noże do kosiarek z funkcją mielenia to trzeci rodzaj noży. Posiadają postrzępione krawędzie, dzięki czemu powietrze w korpusie kosiarki skierowane jest do góry. Z tego powodu trawa zostaje podrzucona, a następnie kilkakrotnie posiekana. Cięcie w ten sposób trawy jest doskonałym nawozem dla naszego trawnika. Ten nóż jest również odpowiedni do kosiarek bez koszy.