Kawa podawana jest na rozmaite sposoby. Nieraz zależy to od miasta lub kraju. We Włoszech na przykład najpopularniejsza jest kawa espresso podawana w malutkich filiżankach. Jest to niesłychanie mocna kawa wskutek tego także podaje się ją w tak niewielkich filiżankach.

W Polsce posiadamy zwyczaj picia kawy parzonej – drobinki zmielonych ziaren palonej kawy wsypuje się do filiżanki i zalewa wrzącą wodą. To niezmiernie specyficzny sposób podawania, lubiany w nielicznych krajach. Wiele osób nie toleruje drobnych fusów, które unoszą się nieraz przeszkadzając czy wręcz utrudniając spożywanie tego rozkosznego napoju. Kawa zawiera kofeinę. Nie jest w związku z tym polecana dzieciom. Nie można przesadzić z piciem kawy. Zbyt wielka jej ilość w ciągu dnia może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Są osoby, jakie nie tolerują mocnej kawy – parzonej czy też z ekspresu – co potwierdzi sklep z kawą. Takie osoby wolą słabszą kawę rozrzedzoną na przykład mlekiem czy śmietanką do kawy. Odmianą kawy, która jednak z parzoną mocną kawą nie ma dużo wspólnego jest cappuccino, kochana zwłaszcza na południu Europy. Kawa od lat uważana jest za używkę.

Wobec tego również należy uważać z jej ilością. Nie musimy dostarczać organizmowi zbyt mnóstwo kofeiny – a kawa posiada jakkolwiek kofeinę. Wobec tego też napój ten, jaki tak entuzjastycznie spożywamy każdego dnia funkcjonuje na nas pobudzająco i orzeźwia nas. W pewnych sytuacjach właśnie tak jest, w szeregu przypadków jednakże to nasza idealna psychika podpowiada nam, iż po wypiciu kawy staniemy się rześcy. Sporo osób jest bo od kawy uzależnionych – a wtedy działanie w żadnym wypadku nie jest takie. Prawdą jednak jest, że jeśli dostarczymy organizmowi niewielką ilość kawy, a właściwie kofeiny, stworzony przez nas mózg będzie działał sprawniej, będziemy szybciej myśleć, będziemy mogli skupić się na wskazanych rzeczach.

Wskutek tego także pracownicy w pracy – po kilku godzinach zajmowania się tymi samymi, czasami wprost nudnymi czynnościami powinni pić kawę. O korzystnym działaniu kawy wiemy nieomalże wszyscy. W następstwie tego także tak z przyjemnością ją pijemy. Każdego dnia. Niekiedy niezależnie od pory, od godziny. Musimy jednak pamiętać, iż kawa oprócz plusów ma też oraz negatywne strony.