Dermatolog zajmuje się schorzeniami skóry, włosów i paznokci. Oszustwem jest, że wyłącznie młodzi ludzie są docelowymi pacjentami. Rzeczywiście, to zwykle oni cierpią na trądzik. Z tej racji odwiedzają gabinety dermatologiczne. Schorzenia skórne przytrafiają się przecież wszystkim. Kto ma okazję się udać do dermatolog? Starsi ludzie mogą borykać się chociażby z powikłaniami pocukrzycowymi. Taka cera jest niesłychanie podatna na wszelkie zmiany. Jest mniej jędrna i elastyczna. Wolniej się odnawia. Mocno narażone na ostry przebieg chorób skórnych są noworodki bądź też niezwykle małe dzieci. Ich młodziutka i cienka cera jest jak papierek lakmusowy.

Ogromnie błyskawicznie reaguje na nieprawidłowe działania organizmu ludzkiego. Jest niesłychanie delikatna. Wymaga wobec tego specjalnych zabiegów kuracyjnych. Pacjentami dermatologów są niejednokrotnie osoby dorosłe, które wróciły ze słonecznego urlopu. Mogą pojawić się u nich zmiany czyrakowe. Dermatologa odwiedzają także osoby z poparzeniami lub ewentualnie odmrożeniami skóry. Osoby długotrwale chorujące odwiedzają gabinety dermatologiczne regularnie, inni usuwanie zmian skórnych kraków wykorzystują cyklicznie. Dermatologia jest dyscypliną medycyny. Zajmuje się schorzeniami skóry oraz jej wytworów innymi słowy włosów i paznokci. Nazwa tej nauki pochodzi od łacińskiego słowa dermatologia. Derma świadczyła w języku greckim skórę, a słowo logos oznaczało naukę. Dermatologia stała się dziedziną nauki na przełomie XVIII oraz XIX wieku. Jej miejscem urodzenia był kultowy Hopital Saint-Louis w Paryżu.

Dermatologia dzieli się na parę pomniejszych specjalizacji. Właśnie dlatego również będzie istniało parę profesji doktorów dermatologów. Istnieją więc: dermatologia kosmetyczna, dermopatologia, immunodermatologia, dermatologia dziecięca oraz teledermatologia. Liczne gabinety prywatne oraz publiczne dermatolog wspomogą w wielu schorzeniach. Dermatolog przeszczepi włosy. Usunie laserowo tatuaże, znaki wrodzone bądź też bielactwo. Dokona także laserowej depilacji włosów. Posłuży się fototerapią, w tym wąsko oraz w szerokim zakresie pasmowym UVB. Przy pomocy kriochirurgii pomoże pozbyć się brodawek i nowotworów cery. Dla alergików zrobi też testy na skórze.