Podczas gdy większość ludzi kojarzy odkurzanie z dywanami, dywany są właściwie ostatnią rzeczą, którą należy odkurzać podczas rutynowego odkurzania. Regularne czyszczenie wszystkich zakurzonych powierzchni domowych jest niezbędne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia alergików. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo czyścić, aby kurz nie unosił się w powietrzu i nie był wdychany.

Pomocne będzie użycie wysokiej jakości odkurzacza HEPA . Poniżej dowiesz się, jak odkurzać, aby zredukować alergeny w Twoim domu.

Odkurzanie od góry do dołu

Zacznij usuwać kurz w domu z najwyższych poziomów, na których gromadzi się kurz i zejdź w dół. Nie wszystkie z tych miejsc mogą być dostępne za pomocą odkurzacza, dlatego często dobrym rozwiązaniem jest odkurzanie ściereczką elektrostatyczną lub z mikrofibry . Pamiętaj, że odkurzanie samą szmatką lub tradycyjną miotełką do kurzu niewiele robi, aby wyłapać kurz, a raczej wzbija go w powietrze. Przy każdym odkurzaniu dobrze jest założyć maskę alergiczną , aby zminimalizować wdychanie drobinek kurzu.

Odkurzanie nawet pozornie trudnych obszarów jest często najlepszą opcją, ponieważ jednym prostym ruchem wysysa kurz z otoczenia domu. Dostępne są specjalne uniwersalne przystawki próżniowe do praktycznie każdego zadania domowego odkurzania. To są zdecydowanie zalety odkurzaczy bezprzewodowych. Na przykład są nasadki do czyszczenia wentylatorów sufitowych i nasadki do czyszczenia mini rolet – zarówno zdecydowanie niewygodne w czyszczeniu, jak i wyjątkowe magnesy kurzu.

Przystawki do odkurzacza Miele Szczotka Uniwersalna SUB 10 są przydatne podczas całej rutyny. Nie można przegapić półek na książki i półek na bibeloty; miękkie szczotki lub specjalne szczotki do kurzu dobrze sobie radzą.

Nie zapomnij również odkurzyć zasłon , które mogą zatrzymywać i zatrzymywać kurz w fałdach, zwłaszcza jeśli są to ciężkie zasłony. Odkurzanie zasłon wymaga mniejszego ssania niż odkurzanie wielu innych rzeczy, więc pamiętaj o zmniejszeniu mocy ssania. (Niektórzy zalecają potrząsanie zasłonami w celu usunięcia kurzu z dywanu, ale nie jest to najlepsza opcja dla osób cierpiących na astmę i alergię, ponieważ kurz unosi się w powietrzu i jest wdychany. Odkurzanie jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ kurz trafia bezpośrednio z zasłon do wnętrza worek próżniowy lub kanister.)

Przesuwając się w dół, nie zapomnij o łatwo przeoczonych miejscach, takich jak przestrzenie nad szafkami, szczyty ram obrazów, boazerie, parapety i listwy przypodłogowe . Szybkie zamiatanie szczotką lub szczoteczką szczelinową sprawia, że ​​praca jest łatwa i skuteczna.

Miele Bardzo szeroka dysza do tapicerki (SPD 10)Kolejnym ważnym obszarem, który wymaga uwagi odkurzacza, są meble tapicerowane , które mogą pomieścić mnóstwo kurzu i roztoczy. Czy kiedykolwiek uderzyłeś się w poduszkę na sofie w słoneczny dzień i zobaczyłeś, co unosi się w powietrzu? Można temu oczywiście pomóc lub nawet zapobiec poprzez regularne odkurzanie tapicerki. (Upewnij się, że przystawka, której używasz, nie jest zabrudzona podczas używania na podłodze, gdy idziesz do czyszczenia mebli.) Abażury , szczególnie te teksturowane, są również dobrymi kandydatami do odkurzania. W rzeczywistości odkurzanie ich może wepchnąć w nie brud jeszcze głębiej.

Odkurzanie, co jest teraz bardziej niż jasne, nie dotyczy tylko dywanów. Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów odkurz te obszary w domu, w których nie ma wykładziny. Na przykład w łazience mogą znajdować się zasłony, dywaniki, drążek prysznicowy, a nawet ramki do zdjęć. We wszystkich tych miejscach może gromadzić się kurz.

Techniki odkurzania w celu eliminacji kurzu

Po uporaniu się z detalami nad podłogą, nadszedł czas, aby przejść do odkurzania dywanu, o czym należy pamiętać o jeszcze jednym szeregu rzeczy. Przy całym odkurzaniu, na które jesteś przygotowany, chcesz mieć pewność, że każda runda jest tak skuteczna, jak to tylko możliwe. Niewłaściwe odkurzanie jest nie tylko mniej korzystne, ale może nawet powodować problemy z dywanem i pogarszać alergie. Na przykład, jeśli zbyt mocno dociśniesz odkurzacz podczas odkurzania, zmiażdżysz stos.

W końcu ten zbity dywan nie uwolni gromadzącego się w nim brudu – to zła wiadomość dla osób wrażliwych. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas odkurzania. Najpierw upewnij się, że Twój odkurzacz działa najlepiej:

  • Sprawdź, czy worek odkurzacza nie jest pełny ; jeśli tak, wymień go. Jeśli Twój odkurzacz jest bezworkowy, upewnij się, że również nie jest pełny. Pełne worki i pojemniki wpływają na odsysanie i zmniejszają skuteczność odkurzania. Uwaga: uważaj, aby nie wdychać kurzu podczas wymiany worka próżniowego lub opróżniania pojemnika na kurz. Noszenie maski podczas zmiany worka lub opróżniania kosza pomoże uniknąć wdychania kurzu. Jeśli to możliwe, opróżnij pojemnik na kurz na zewnątrz.
  • Upewnij się, że wokół szczotki głowicy silnika odkurzacza nie ma żadnych dużych zanieczyszczeń ani włosów . Wpłynie to nie tylko na zdolność szczotki do czyszczenia, ale może również uszkodzić silnik poprzez nadmierne obciążenie.
  • Poszukaj odpowiednich przystawek , których będziesz potrzebować do codziennych prac związanych z odkurzaniem. Jeśli odkurzasz wszystko – wentylatory sufitowe, rolety, tapicerkę itp. – upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria. Nie chcesz przerywać pędu sprzątania, aby szukać potrzebnych narzędzi.