Niedużo ludzi zastanawia się nad zastosowaniem roślin ozdobnych. Duża grupa wydaje się to ewidentne takie rośliny realizują funkcję estetyczną, ozdobną, czy, jak niektórzy ją formułują artystyczną. Są przecież detalem misternie ułożonej mieszanek, nad jaką ktoś spędził dużo godzin pracy, chcąc urozmaić krajobraz, nadać mu korzystne przez niego przymiotniki i najzwyczajniej w świecie go upiększyć. Jednakże, to jedynie jedno z wielu ich zastosowań. Sadzi się je w ogrodach, aby spełniały prócz tego dużo różnorodnych funkcji, które prawdopodobnie część czytelników nieco zdziwią. Jak wszelkie rośliny, tak i te dekoracyjne są częścią ekosystemu.

Często stanowią pokarm dla wielu typów owadów (jakie definiujemy mianem szkodników i z całych sił staramy się je tępić), są częścią łańcucha pokarmowego i fabrykantami w procesie fotosyntezy. Powiadając o tym, powiadamy o funkcji ekologicznej roślin dekoracyjnych. Dla wielu innych zwierząt, nie żywiących się ich częściami, rośliny te są też miejscem zamieszkania, pełniąc rolę ochronną. Też gleba wiele im zawdzięcza – bronią ją przez erozją.

Produkując tlen, użyczając cienia ludziom, wyciszając głośno wiejący wiatr oraz regulując temperaturę powietrza, pełnią także rolę klimatyczną. Jakim sposobem widać, ogrodnicy sadzą je nie jedynie po to, żeby ładnie wyglądały – ich przeznaczenie oraz ważność są o wiele większe, niż wolno by się tego spodziewać – przetestuj doniczki betonowe. Niesłychanie nieraz domom jednorodzinnym akompaniują ogrody. To oczywiście one pojawiają się w fantazjowaniach wielu ludzi, którzy potrzebują zamieszkać w domu z otaczającym go spokojnym ogrodem. Nie każdy posiadacz tego rodzaju nieruchomości niemniej jednak umie właściwie zaaranżować, zaprojektować oraz potem ten projekt wykonać.

Na szczęście, zajmują się tym fachowcy, do jakich może zgłosić się każdy potrzebujący pomocy. Mowa tutaj oczywiście o architektach krajobrazu oraz ogrodnikach. Toteż pierwsi zaplanują dla nas wygląd ogrodu oraz ustalą, jakie rośliny mają rosnąć w określonych miejscach. Niemniej jednak na ogół na tym kończy się ich zadanie oraz resztę (zasadzenie roślin po uprzednim odpowiednim przygotowaniu gleby i wszelkie inne zajęcia) będziemy musieli niestety wykonać sami lub zlecić tę pracę jednostce gospodarczej ogrodniczej.