Asekuracja otoczenia naturalnego zatacza coraz to szersze grona, wchodząc w rozmaite sfery naszego życia. Poniekąd stało się to koniecznością, ponieważ już obecnie stan przyrody jest bardzo zły, jest ona w obfitym stopniu zdegradowana, na śmietniskach śmieci piętrzą się sterty odpadów, coraz więcej osób cierpi na przeróżne schorzenia dróg oddechowych spowodowane zanieczyszczeniem powietrza, które oddychamy.

Na dodatek pojawia się kłopot wykorzystania całości złóż węgla. W trosce wobec tego o stan otoczenia opracowane pozostały nowoczesne techniki, gwarantujące pozyskiwanie energii w sposób, który jest przyjazny dla przyrody. W wielu krajach rozległą popularnością cieszą się w następstwie tego systemy solarne i rozmaitego typu wiatraki. W pierwszym wypadku energia pozyskiwana jest ze światła słonecznego, w drugim- z wiatru. Takie rozwiązania są coraz częściej napotykane także w Polsce, szczególnie kolektory słoneczne, mimo tego, że nie mamy zanadto dużo słonecznych dni. W owym czasie służą one jako system pomocniczego ogrzewania, stanowiący uzupełnienie innego. Albowiem wzrasta zapotrzebowanie na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu, tym samym zwiększa się propozycja rynkowa.

Producenci prześcigają się w śmiałych rozwiązaniach, a my mamy dylemat – co na stworzonym przez nas dachu zamontować, by w najwyższym stopniu wykorzystać dobrodziejstwo natury, jakim jest słońce. Instalacja fotowoltaiczna, odpowiednio dobrana, to gwarancja darmowego ciepła oraz eneergii w domu – przetestuj fotowoltaika montaż. Same kolektory na dachu nie wiele zdziałają. Instalacja fotowoltaiczna łączy dużo elementów występujących we wnętrzu domu, jakie dopiero po połączeniu z kolektorami stanowić będą układ zamknięty. Rodzaj kolektorów ma obowiązek być zaproponowany przez zawodowców od sprzedaży oraz montażu. Dużo zależy od tego, czy kolektory będziemy instalować w trakcie budowy domu, czy już w zbudowanym. Inny czynnik to umiejscowienie kolektorów – na dachu, czy w ogrodzie – bowiem oraz takie rozstrzygnięcie jest możliwe. Czy wbudowane w dach, czy zamontowane obok – co zresztą zapewnia straty ciepła. Opcji jest tyle, ile pomysłów. Wyspecjalizowana jednostka gospodarcza nie powinna posiadać z tym jakiegokolwiek problemu.