Jest to machina stosowana do maszynowej obróbki jakiś przedmiotów. Tokarki cnc przeznaczone są do obróbki ubytkowej polegającej na ścinaniu pojedynczych części jakiegoś przedmiotu. W ten sposób wytwarzane są tak oznaczane wióry. Kształt części przygotowawczej tego sprzętu jest zaostrzony. Mają one forma przybliżony do walców czy także stożków. Fundamentalnym narzędziem jest wiertło bądź nóż tokarski czyli narzędzie jednoostrzowe używane w rozmaitego rodzaju tokarkach.

Obróbka taka zwana jest toczeniem. Jest to edytowanie brył zewnętrzne oraz wewnętrzne. Jest to wprowadzanie danego przedmiotu w ruch kołowy czy też także obrotowy. Tokarki rozdzielają się na m.in. kłowe a następnie na kopiarki, ciężkie, precyzyjne, wielonożowe oraz uniwersalne. Dodatkowym typem tokarek są uchwytowe, karuzelowe, tarczowe, półautomaty tokarskie, rewolwerowe, roboty tokarskie wielowrzecionowe i jednowrzecionowe, zataczarki innymi słowy służą do skręcania ostrzy narzędzi o dużej grupy ostrzach, zegarmistrzowskie oraz branżowe zwane również jako odpowiednie.

Machinami służącymi do obróbki inaczej nadania czemuś innowacyjnego kształtu są obrabiarki. Ich praca odbywa się przez ruch owalny. Obrabiarki oraz chmpolska.pl – tokarka do metalu posiadają rozmaite rodzaje zespołów, co poniektóre z nich to np. zespół ruchów przygotowawczych, zespoły ruchów umocowania narzędzi i części obrabianych, układy sterowania, układy schładzania, zespoły odwiórowania oraz różnorodne inne. Rodzaje obrabiarek to przede wszystkim tokarki takie jak uchwytowe, kopiarki, tarczowe, kłowe i inne. Innym typem urządzeń do nadawania innych kształtów mogą być wiertarki kolumnowe bądź też współrzędnościowe. Następnym typem są frezarki. Dzielą się m.in. na pionowe, wytaczarki, piły, dłutownice, strugarki, a też szlifierki takie jak np. do otworów, dogładzarki, polerki czy także docieraczki. Obrabiarki do edycji plastycznej to w głównej mierze kuźniarki, młoty, prasy, hydrauliczne, mimośrodowe, pneumatyczne, kolanowe, balansowe, a także walcarki oraz ciągarki do rur czy drutów. Do odmian obrabiarek należą też elektrodrążarki oraz wtryskarki.