Wydawać by się mogło, że najłatwiejszymi zdjęciami do przyrządzenia są zdjęcia młodej pary. Aczkolwiek w czasie ceremonii weselnej widać tak dużo rozmaitych emocji na twarzach kluczowych bohaterów i uczestniczących w uroczystości gości, że sam fotograf tworzący zdjęcia musi być człowiekiem o ogromnej wrażliwości, żeby wszelkie te nastroje zamknąć w obiektywie. Fotografia weselna potrzebuje upamiętnienia sytuacji, chwili, jaka już się nie powtórzy, a tylko sami zaintrygowani będą w stanie ją przywrócić we refleksach.

Najpiękniejsze są zdjęcia, na których młoda para cieszy się swoją obecnością, bliskością, dwustronnym oddaniem i miłością, bez spoglądania w obiektyw aparatu fotograficznego. Fotografia weselna stanowi imponującą pamiątkę, dokument, jaki następne pokolenia będą ze wzruszeniem oglądać, tak jak my dziś oglądamy swoich pradziadków w luksusowych strojach z epoki. Czasy przekształcają się żywiołowo, dzienne obrazy z naszego życia każdego dnia idą do historii, warto najistotniejsze wydarzenia zatrzymać, chociażby dla potomnych. Do 1839 roku, w świecie imitowania rzeczywistości prym wiedli malarze.

Na płótnach uwieczniali sceny z ówczesnego epoki. Obrazy zbliżają nam dawną historię, powszednie życie, pracę, architekturę, pejzaże i ludzi, uczestniczących w rozmaitych wydarzeniach. Kiedy tak właściwie to oczywiście w 1839 roku narodziła się fotka, początkowo w postaci dagerotypów, francuski malarz portrecista, Piotr Delaroche stwierdził, że oczywiście umarła prawdziwa sztuka malarska. Malarze obawiali się, że fotka absolutnie zdominuje obrazy. W jednym przypadku mieli rację – społeczeństwo powoli odchodziło od portretów weselnych.

Fotografia ślubna była czymś nowym, oddawała szczegóły odpowiedniej aniżeli malarstwo – sprawdź fotograf ślubny dolnośląskie. Poza tym, jako fachowa nowinka była częściowo wyznacznikiem zamożności, co też było odpowiednio widziane. Nie każdy przecież mógł sobie pozwolić na zatrudnienie osobistego fotografa. Fotografia ślubna miała się w związku z tym coraz odpowiedniej, usprawniano technikę aparatów fotograficznych, jakość fotografii poprawiała się, też zwiększała się przystępność społeczeństwa do tego typu sztuki. Na całe szczęście, malarstwo pomimo rozwoju fotografii nie przeszło do historii.