Posiadanie ogrzewania powietrznego ma wiele zalet. Kurtyny powietrzne nie są niemniej jednak jedyną możliwością, w jaką można zagospodarować ten sposób ogrzewania. Wolno go również zastosować w domkach jednorodzinnych. W tym celu instaluje się system kanałów przewodzących ciepło, a w pomieszczeniu gospodarczym jego źródło. Nadrzędną zaletą ogrzewania nawiewnego jest ogromna estetyka. Źródła ciepła są niemalże niewidoczne w przeciwieństwie do szablonowych grzejników. Posiadając system nawiewny nie musimy się również bać, iż przewody ulegną zamarznięciu, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Nawiew powietrza przy właściwej modyfikacji gwarantuje też jednoczesne oczyszczanie, jak oraz jonizację powietrza. Ma to zwłaszcza gigantyczne znaczenie dla alergików. Wadą kurtyn powietrznych może być natomiast nadmiernie gigantyczna emisja dźwięku w trakcie ich pracy.

W budynkach handlowych nie jest to widoczne. W domkach jednorodzinnych może to być niemniej jednak nadzwyczaj gigantyczną niedogodnością. Nie łatwo także wykryć wadliwą prace aranżowania. Jest to utrudnione zwłaszcza w owym czasie, gdy kurtyna powietrzna jest wmontowana w ścianę budynku. Nagrzewanie nawiewne nie jest też dokładne. Ciepło nie rozchodzi się równomiernie. Z tego też powodu ma okazję dojść do sytuacji, kiedy w jednym miejscu temperatura będzie nadzwyczaj wysoka, a w innych, gdzie ciepło ma utrudniony dostęp, zdecydowanie niższa. Kolejną wadą ogrzewania cieplnego jest to, iż są one z sobą powiązane. Bywa że przenoszą on zapachy między pomieszczeniami.

Może to bez trudności prowokować, gdy zapachy z kuchni pojawiają się w sypialni. elektryczne kurtyny powietrzne jak i sam system nawiewny trzeba poddawać cyklicznej konserwacji. W przeciwnym wypadku ekspresowo nagromadzą się w nich zanieczyszczenia, co będzie prowadziło do rozkwitu bakterii oraz pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniach. Jak się w następstwie tego okazuje w wypadku budynków handlowych kurtyny powietrzne są pomocnym rozwiązaniem. Defekty tych urządzeń są najczęściej słabo widoczne lub też nie przeszkadzają one w pracy. W przypadku domków jednorodzinnych poprawniej jednak zrezygnować z tego rozwiązania.