Jakikolwiek detektyw posiadający własną agencję detektywistyczną ma obowiązek działać w głównej mierze skutecznie. Co to oznacza? W zawodzie detektywa nie ma miejsca na chaotyczność, nie ma miejsca na niepotwierdzone przypuszczenia, które nie są powiązane w żaden sposób z rozwiązywaną sprawą. Detektyw ma obowiązek nauczyć się działać skutecznie. A na taką naukę w pewnych sytuacjach musi poświęcić odrobinę czasu. Z biegiem czasu detektyw posiadający własną agencję detektywistyczną zdobywa doświadczenie oraz uczy się wielu rzeczy, również na swoich błędach. Sam monitoruje swoją pracę oraz ocenia jej efektywność. Żeby zagadka pozostała wyjaśniona działanie musi być skuteczne. Niewątpliwie nie ma takiej możliwości, by detektyw nie popełniał błędów.

W pewnych momentach potrzebne jest działanie prędkie, pod presją czasu, w stresującej sytuacji a w owym czasie wybitnie prosto jest popełnić błąd. Jednakże detektyw musi się wystrzegać takich niedociągnięć, takich wpadek. Jeden błąd w pracy może być przyczyną zdemaskowania śledczego. A to jest nieakceptowalne. Takie zdemaskowanie w pewnych sytuacjach mogłoby okazać się olbrzymią wpadką, zdołałoby doprowadzić do gigantycznej porażki. W pewnych sytuacjach zawód detektywa przyrównywany jest do zawodu księdza. Zarówno jeden jakim sposobem i drugi musi być dyskretny, ma obowiązek zachować tajemnice, jakie są mu powierzane.

Na tym polega praca i takie są wymagania. W zawodzie detektywa dyskrecja polega na odpowiednim działaniu specjalisty – więcej o jego pracy wolno dowiedzieć się na agencja detektywistyczna. Nie może się rzucać w oczy, nie może być zbyt nachalny w działaniu. Musi się maskować, głównie w owym czasie, gdy dokonuje obserwacji. A wielokrotnie tak właśnie jest, iż detektyw musi obserwować innych, musi oceniać ich zachowanie a przy tym robić dowody w sprawie, którymi na ogół są zdjęcia, nagrania. Niektórzy z nas zastanawiają się nad tym, się nad tym, jakim sposobem możliwe jest obserwowanie innych, zachowanie dyskrecji, pozostanie w ukryciu, lecz równolegle fotografowanie takiej osoby.

Rzecz jasna w taki sposób, aby ta go nie dostrzegła, aby nie zauważyła detektywa. Czasami jest to de facto niesłychanie kłopotliwe. Bywają takie opinie, że detektywem wypada się urodzić. Należy mieć pewien dar i predyspozycje, pewne umiejętności. A nie każdy takowe ma.