Aktualnie posiadanie osobistego mieszkania to wybitnie wielki luksus, na jaki większa część normalnych ludzi, ze szablonowym portfelem najzwyczajniej w świecie nie stać. Na bieżącym rynku nieruchomości mieszkania są niezwykle drogie. Wydatek takiego lokalu mieszkalnego niejednokrotnie dorównuje cenie jaką zapłacilibyśmy za pobudowanie domu jednorodzinnego, dlatego też należy się nadzwyczaj mocno zastanowić czy nieraz zamiast kupować mieszkanie, nie będzie się o wiele bardziej opłacało zaryzykować oraz wybudować dom.

Dużej grupy ludzi, którzy kupują sobie mieszkanie ma obowiązek zaciągnąć kredyt hipoteczny żeby móc pozwolić sobie na taki luksus. Jest to może trochę przerażająca wizja, zadłużać się na długie dziesiątki lat po to żeby zakupić pierwsze mieszkanie, niemniej jednak dla znacznej większości ludzi jest to inwestycja na całe życie. A więc wielu ludzi twierdzi, że własne mieszkanie jest spełnieniem ich marzeń i nie chcą ponad to już niczego więcej. Jest to z jednej strony mądra decyzja, a z drugiej strony wypada jednakże pamiętać by myśleć przyszłościowo i pamiętać o tym, że może dawno temu założymy rodzinę, jaka się rozrośnie oraz nasze wymarzone mieszkanie będzie zbyt małe by pomieścić wszelkich członków rodziny.

Wobec tego także każdy zakup nieruchomości musi być wybitnie prawidłowo przemyślany – sprawdź mieszkania rybnik. Mimo że kupno mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem, to oraz tak dużej grupy ludzi decyduje się by jednakże wynajmować niż nabyć mieszkanie. Jest to również dosyć mądra decyzja. Wszystko, albowiem zależy od tego na jakim etapie życia się znajduje dana figura. Jeśli na przykład ktokolwiek pochodzi z mniejszej miejscowości i przyjechał do większego miasta na studia, a jest przekonany, że po nauce będzie chciał powrócić do własnej rodzinnej miejscowości nie będzie przecież skakał na głęboką wodę i zaciągał dużego kredytu tylko po to aby nabyć na te kilka lat mieszkanie. W takiej sytuacji wynajmowanie mieszkania w zupełności wystarczy jedynie. Powyższy przykład jest zobrazowaniem tego co wypada robić jeżeli człowiek nie jest do końca przekonany gdzie będzie chciał osiedlić się.