Turyści przybywający nad jezioro, chcą przede wszystkim bliskości wody i natury. Lodowate relaksujące kąpiele w jeziorze dodają energii i poprawiają formę. Niemniej jednak nie samymi kąpielami podróżnik uatrakcyjnia swój odpoczynek. Poza jeziorem w miejscowościach krajoznawczych tego rodzaju muszą być zagwarantowane na czas sezonu inne atrakcje. Co niektórych atrakcji nie należy celowo przygotowywać, są to atrakcje związane z walorami krajobrazowymi terenu, spacery po lasach oraz wzgórzach pozwalają zapoznać okolice, oraz cieszy się cisza i spokojem wiejskich okolic. W szeregu przypadków w okresie sezonowym nawet w małych miejscowościach organizowane są rożnego rodzaju festyny, koncerty i atrakcje dla najmłodszych, w celu umilenia pobytu turystom i zachęcenia do kolejnych odwiedzin.

Jedną z bardzo pożądanych atrakcji krajoznawczych stały się jazdy konne. Niezmiernie istotne jest także zapewnienie odpowiedniego zaplecza gastronomicznego, bo większość wędrowców, a szczególnie kobiet wypoczywa przede wszystkim od dziennego gotowania – wszak po spływie rodzaju spływy kajakowe dla początkujących każdy będzie głodny. Niezwykle częstym miejscem selekcjonowanym przez organizatorów obozów czy też koloni są właśnie tereny nad jeziorami. Zapełniają gigantyczne pole manewru dla wychowawców oraz liczne atrakcje dla uczestników wyjazdu.

Zazwyczaj obozy mają formę trzytygodniowego kursu kajakarstwa czy też żeglarstwa, wtenczas przedkładany jest wyjazd na Mazury. Członkowie po takim obozie mogą pochwalić się pionierskimi umiejętnościami, a nawet zdobytymi patentami w konkretnej dziedzinie. Jeśli chodzi o kolonie, to zakres atrakcji jest troszkę uszczuplony, iż względu na wiek uczestników. Na koloniach na ogół zostaje się przy kąpielach w jeziorze oraz zwiedzaniu atrakcyjnych miejscowości turystycznych w pobliżu.

Do tego korzysta się z wolności oraz swobody, organizatorzy urządzają liczne ogniska i imprezy na wolnym powietrzu. Pływanie po jeziorze w kajakach lub ewentualnie na rowerkach jest również atrakcja dla wielu kolonistów, bądź też obozowiczów. Baza noclegowa, jaka zazwyczaj udostępniana jest na takie wyjazdy to motele, pensjonaty bądź też odpowiednie ośrodki kolonijne, bądź też obozowe.