Wszyscy wiemy, co to jest kawa. Sporo osób to właśnie od kawy rozpoczyna swój dzień. Pije się ją niemal wszędzie, na każdym kontynencie, w każdym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, której fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki typ przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie wyobrażają sobie picia takiej kawy chociażby Włosi. W każdym bowiem kraju są rozmaite sposoby, rozmaite metody na to, aby kawę przygotować.

Czasem kawa smakuje znacznie bardziej, w pewnych sytuacjach mniej. Zależy to oczywiście od sposobu przygotowania, od rodzaju ziarenek, od tego czy kawa jest znacznie bardziej palona czy mniej. Jakikolwiek z nas ma swój ulubiony rodzaj kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest wybitnie znacząca. Nie wszyscy lubią gorzką, długo paloną kawę. W pewnych momentach wolimy subtelniejszy smak. Zależy to oczywiście od naszych upodobań. Kochamy testować, lubimy sprawdzać smaki.

Wielokrotnie mamy swój ulubiony lecz poszukujemy dalej, wypatrujemy czegoś oryginalnego – {sprawdź|wypróbuj|przetestuj lavazza. To bardzo ważne dla smakoszy kawy. A takich degustatorów jest niezmiernie wiele. Kawa podawana jest na rozmaite sposoby. Niejednokrotnie zależy to od miasta czy kraju.

We Włoszech na przykład najpopularniejsza jest kawa espresso podawana w malutkich filiżankach. Jest to nadzwyczaj mocna kawa dlatego też podaje się ją w tak niewielkich filiżankach. W Polsce mamy zwyczaj picia kawy parzonej – drobinki zmielonych ziaren palonej kawy wsypuje się do filiżanki oraz zalewa wrzącą wodą. To niezwykle specyficzny sposób przekazywania, lubiany w nielicznych krajach. Wiele osób nie toleruje drobnych fusów, które unoszą się czasami przeszkadzając czy wręcz utrudniając spożywanie tego apetycznego napoju.

Kawa zawiera kofeinę. Nie jest w takim razie polecana dzieciom. Nie można przesadzić z piciem kawy. Nazbyt okazała jej ilość w ciągu dnia może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Są osoby, które nie tolerują mocnej kawy – parzonej czy również z ekspresu. Takie osoby wolą słabszą kawę rozrzedzoną na przykład mlekiem czy śmietanką do kawy. Odmianą kawy, która jednakże z parzoną mocną kawą nie ma wiele wspólnego jest cappuccino, uwielbiana szczególnie na południu Europy.