Planując budowę własnego domu, należałoby jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, by optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie posiadać przy okazji tego rodzaju problemów, iż mróz utrudni nam na przykład dokończenie miarodajnego etapu budowy. W następstwie tego najlepszym, perfekcyjnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowlanych przedwczesną wiosną, żeby najpóźniej w miesiącach jesiennych ukończyć prace na zewnątrz budynku, kiedy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane. W następstwie tego również prace i czynności związane z przygotowaniem samej budowy warto rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, bo uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji przecież może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet kwestia przyłączenia pojedynczych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, niezbędny do uzyskania warunków znaczących dla rozpoczęcia akuratnych prac budowniczych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, albowiem większość prac związanych z murowaniem czy tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, najlepsze jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa podkreśla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w następstwie tego wykonany z należytej jakości materiałów, dokładnie, ze znajomością sztuki budowlanej – rekomendujemy też alternatywę, domy modułowe całoroczne. Z pewnością przystępując do tej czynności, nie wolno robić tego późną jesienią, bo mróz jest najogromniejszym wrogiem świeżo zrealizowanego fundamentu. Najprawidłowiej w następstwie tego wykonać ten etap prac wczesną wiosną, prawidłowo wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany trzaskały.

Dobrze wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza budynku wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest bardzo ważne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika wykonania fundamentu jest także zależna od jakości oraz rodzaju podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Skutkiem tego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest zlecić wykwalifikowanej, sprawdzonej ekipie, by mieć pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najpoprawniej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w specjalnej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza bowiem pewne ryzyko jego słabszej jakości.