Twórcy proponują okna izolujące nasze mieszkania przed hałasem zewnętrznym. Kluczowe zadanie realizuje szyba. To ona w obszernej mierze pasuje za dźwiękoszczelność. Przy kupnie należy zwrócić szczególną uwagę na wartość szyby. Im wyższa tym lepsza izolacyjność szyby. Okno takie jest z reguły stworzone z paru warstw szyby o rozmaitej grubości, natomiast przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest żmudnym gazem czy też mieszanką takich gazów. Każde dźwiękoszczelne okno zawiera wskazanie Rw.

Jeżeli tego oznaczenia nie ma to znaczy że to nie jest akustyczne okno. Poza tym szyba to nie wszystko. Jeśli ościeżnice będą niepoprawnie przymocowane, wtenczas okno nie będzie realizowało swej funkcji w 100%. Wszystko ma obowiązek być szczegółowo i szczelnie zamocowane. Oczywiście te elementy wpływają na wentylację naszych pokoi – więcej o tym na nadzór budowlany Turek. Na domiar tego znaczące znaczenie na akustykę mają ściany. Brzmienia rozchodzą się w postaci fal. Im lżejszy materiał z którego są wykonane ściany tym większe drgania występują. Masywne, ciężkie ściany są trafnym izolatorem nie poddającym się drganiom. Dużo osób zastanawia się nad wyborem okna z PCV czy drzewa. Chwilowo technika produkcji okien z drewna niesłychanie się zmieniła oraz ulepszyła, więc zarówno jak okna z tworzyw sztucznych jak oraz drewniane mają zbliżone do siebie własności.

Są w stanie być wyposażone w takie same okucia, szyby itp. Jednakże drewniane mają wytrzymalsze ramy. Okna powinny gwarantować wentylację. W tym przypadku oba typy są szczelne czy też dobrze rozszczelnione. Wadą okien drewnianych jest jego odnawianie. Raz na jakiś czas należy zetrzeć papierem ściernym starą powłokę lakieru a po pewnym czasie pomalować. W przypadku okien plastikowych, proceder ten nie następuje. Okna plastikowe są zimniejsze od drewnianych z uwagi na zamontowaną stalową wkładkę. Poza tym okna plastikowe ulegają odkształcaniu się pod wpływem zmian temperatury. Im ciemniejszy kolor tym większe będą występować odkształcenia. Skutkiem tego podczas montażu, należałoby pozostawić 1,5cm dziurę między oknem a ścianą. Z normy okna plastykowe są tańsze od okien drewnianych.