Zioła wolno zażywać w rozmaitej postaci. Najprostszą i z reguły stosowaną odmianą takiego leku jest napar ziołowy. Przyrządza się go podobnie jak prostą czarną herbatę, w następstwie tego też potocznie zwana się go herbatką ziołową. Trzeba tutaj przestrzegać zaleceń. Najczęściej jest to od 2 do 4 łyżeczek suszu na szklankę wrzątku. Herbatkę pozostawiamy pod przykryciem na z grubsza 15 minut, po czym odcedzamy. Napar tego rodzaju przyrządzany jest z reguły z ziół zawierających olejki eteryczne, jak np. melisa, mięta czy rumianek. Niektóre zioła wymagają zimnej czy też chłodnej wody, żeby nie wydzielić niekorzystnych substancji np. tłuszczy roślinnych. Kolejną formą leków ziołowych jest odwar.

Dostaje się go przez kucharzenie, najczęściej kory i korzenia, od 10 do 30 minut. Niezwykle skuteczne, choć rzadko fabrykowane, są wyciągi spirytusowe i nalewki. Zioła zalewa się alkoholem oraz pozostawia w zacienionym miejscu przez kilka tygodni – więcej na stronie ziarna marihuany indoor. Wielokrotnie stosowane są maści i proszki ziołowe dostępne też w aptekach.

W dodatku, zioła wolno przyjmować w postaci syropów, soków i powideł. Z uwagi na trudną kondycje służby zdrowia oraz wysokie ceny leków, leczenie umowne potrzebuje obszernej cierpliwości i pokaźnego portfela. W poszukiwaniu dogodniejszych zarobków wielu lekarzy ekspertów wyjeżdżą za granicę.

W dzisiejszych czasach ich liczba jest nazbyt mała, w porównaniu z ilością chorych. Przeciętny pacjent czeka na wizytę u lekarza specjalisty od 3 do nawet ponad 6 miesięcy. Wymusza to nieodzowność zasięgnięcia rady w gabinetach prywatnych, co do tego podnosi wydatki leczenia. Na wizytę dostać się jest coraz trudniej, a zakup leków to wydatek nadmiernie okazały dla emerytów, rencistów, jak i normalnego Polaka.

Aptekarze ostrzegają, iż pacjenci kupują tylko medykamenty, jakich faktycznie potrzebują, pomijając też ważne w trakcie leczenia suplementy. Wszystko to sprawia, że pacjenci zwracają się coraz bardziej w kierunku medycyny naturalnej. Dużą popularnością cieszą się zioła oraz lekarstwa wytwarzane na ich bazie. Ich zastosowanie nieustannie rośnie. Zioła nie są już traktowane tylko jako przyprawy, bądź też źródło olejków eterycznych. Stają się nieodzownym szczegółem medycyny.