Jeśli cierpimy na melancholię oraz nie jesteśmy sobie pomóc sobie sami, powinniśmy zameldować się do lekarza opieki podstawowej. Doktor opieki podstawowej jest pierwszą jednostką, która powinna udzielić pierwszej pomocy, a przynajmniej rady osobie zgłaszającej się z objawami depresji. Kurowanie depresji jest niemniej jednak najbardziej powszechne w formie terapii. Po części, właśnie dlatego, ze nie potrzebuje przyjmowania farmaceutyków, a też, bowiem opiera się na intuicji. Rozmowa z postacią, jaka posiada na ten temat wiedzę jest niesłychanie roztropnym rozwiązaniem kłopotów. Niekiedy niemniej jednak człowiek chory ma prawo tak nadzwyczaj czuć się nadwątlony depresją, że nie jest zdolny do przekonującego myślenia oraz wówczas nie jest wstanie podjąć decyzji o zgłoszeniu się na psychoterapię.

Wszelkie typy psychoterapii żądają czasu oraz zaangażowania. Z tego również względu nie jest to droga prosta. Leczenie farmakologiczne ma okazję, w takim razie okazać się konieczne, nim rozpocznie się psychoterapię – wypróbuj terapia Legnica. Chwilowo istnieje wiele technik psychoterapii, pomiędzy innymi terapie krótkoterminowe i długoterminowe. Psychiatra ma prawo zarządzić choremu jedną z odmian terapii krótkoterminowej. Akceptowalne są terapia kognitywna, behawioralna, poznawczo – behawioralna i poznawczo – analityczna. Wszelkie z nich są przydatne w leczeniu chandry. Wybór typu leczenia terapii ma prawo zależeć od tego, jaki jest dostępny sposób w miejscu gdzie przebywa pacjent, jednak też, jaki typ najbardziej pasuje do jego choroby. Kompetencja terapeuty jest tak samo ważna jak rodzaj stosowanej terapii. Terapeutą ma prawo być doktor, pielęgniarz lub psycholog.

Terapia poznawcza ma niezwykle dużo zalet. Jej nadrzędnym celem jest praca nad reprezentatywnym depresyjnym myśleniem. W jej trakcie pacjent ma okazję być poproszony o opowiedzenie o negatywnych myślach. To pomoże mu odkryć w jak nierealistyczny ujemny sposób myśli. Terapeuta ma prawo mu pomóc zmienić depresyjne myślenie w ciągu kilkunastu sesji. Udaje się to głównie w depresji lekkiej oraz umiarkowanej. Może przynieść lepsze korzyści niż leczenie farmaceutyczne. Postać, jaka cierpi na depresję powinna w takim razie podejść do terapii poznawczej.