Coraz częściej zdarza się, że ludzie wstępują w tak nazywane mieszane relacje małżeńskie. Są to związki, w jakich partnerzy pochodzą z przeróżnych krajów, a czasami nawet kultur. W takich małżeństwach, tak samo jak w każdych innych, w pewnym momencie pojawiają się dzieci. Należałoby wówczas zadbać o to, by od początku posługiwały się językami obojga rodziców.

W ten sposób wykształcimy dzieci dwujęzyczne. Nauka angielskiego lub innego języka rozpocznie się wówczas w sposób naturalny w momencie, w którym dziecko zacznie rozpoznawać pojedyncze słowa. Niemowlę przysłuchuje się interlokucjom rodziców, reaguje również na to, co się mówi bezpośrednio do niego. Wobec tego nauka angielskiego czy polskiego nadchodzi mu w sposób naturalny. Rzecz jasna pod warunkiem, że w tych dwóch językach porozumiewamy się w mieszkaniu.

Jeśli jedno z rodziców w pełni przestaje używać swojej rodzimej mowy, dziecko nie będzie miało okazji sobie jej przyswoić. W przypadku rodzin wielokulturowych nauka angielskiego i polskiego jest przede wszystkim ważna. Dzięki niej dziecko będzie zdołało bez przeszkód porozumieć się z dalszą rodziną. Niejednokrotnie zależy nam na tym, żeby nasze dzieci już od najmłodszych lat uczyły się rzeczy, które w późniejszym życiu mogą okazać się przede wszystkim przydatne. Jedną z takich umiejętności jest posługiwanie się językami obcymi. Właśnie dlatego dbamy o to, by nauka angielskiego rozpoczęła się już we wczesnym dzieciństwie.

Rzecz jasna wypada wówczas dostosować odpowiednie metody. Nauka angielskiego będzie się w tym przypadku opierać raczej na zabawie – wypróbuj też niemiecki. Kilkuletni malcy powinni w głównej mierze osłuchać się z obcym akcentem, przyzwyczaić do używania dziwnie brzmiących słów. Nie należy tłumaczyć im zawiłości gramatycznych, bo prawdopodobnie oraz tak ich nie zrozumieją.

Nauka angielskiego ma polegać poniekąd na powtarzaniu słów rymowanek, uczeniu się angielskich piosenek czy poznawaniu niewielkiej ilości obcych słów. Te zazwyczaj wprowadza się nazywając po angielsku zabawki, jakimi wspólnie się bawimy lub też odcienie wymagane do pokolorowania obrazka w książce. Jedynie zastosowanie takich metod może przynieść spodziewane efekty.

Więcej na: Speakin.pl – języki obce online