Stomatologia jest jedną z sfer medycyny. To całościowy dział medycyny zajmujący się leczeniem, przeciwdziałaniem problemów oraz kosmetyką jamy ustnej. Sama nazwa wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to stoma świadczy jamę ustną. W obrębie zainteresowania lekarzy stomatologów leżą w takim razie zęby, błona śluzowa w jamie ustnej i staw skroniowo-żuchwowy. To wybitnie istotna odnoga medycyny. Powstające albowiem stany zapalne i infekcje w zębach, są nadzwyczaj niebezpieczne dla całego ludzkiego organizmu.

Ważne jest, aby dbać o stan nie tylko zębów, ale również całej jamy ustnej. Ludzie nieochoczo jednak udają się do lekarzy stomatologów. Wszystko z powodu lęku przed bólem. Dentysta, wśród młodzieży wielokrotnie nazywany sadystą, budzi ogólny lęk oraz paraliż. Wielokrotnie wolimy chodzić z dziurami w zębach, niż dać się poddać leczeniu. To działanie tchórzliwe i niemądre. Warto pamiętać bowiem, że dziury w zębach wywołują, że nasz oddech przenigdy nie jest świeży i prosty do zniesienia dla współrozmówców, o partnerach nie mówiąc. Ortodoncja stanowi jedną z dziedzin stomatologii – dentysta chorzów. Ściślej mówiąc, zajmuje się ona patologiami zgryzu. Lekarzy zawodowców intrygują w takim razie zęby oraz ich położenie, zarówno względem siebie jak oraz szczęki. Specjaliści w tej dyscyplinie nazywani są ortodontami. Nazwa zaś, inaczej niż w wypadku stomatologii, wywodzi się z języka greckiego. Otrhos świadczy albowiem – prosty, odous – ząb. W pewnych momentach działania lekarzy ortodontów wpływają pozytywnie nie tylko na ułożenie zębów, ale oraz na stan całej szczęki.

Ma to dotykalne, widzialne efekty, w postaci polepszenia wizualnej kondycji dolnej części twarzy oraz ogólnych proporcji twarzy. Z tego właśnie powodu, ta dyscyplina stomatologi bywa czasami nazywana ortopedią szczękową. Jest to jednakże pojęcie idące trochę za daleko. Głównym albowiem polem działania i celem lekarza ortodonty, jest wypracowanie należytego stanu zgryzu pacjenta. Współcześnie ortodoncja rozwinęła zakres swoich działań o ogólną profilaktykę narządu żucia, diagnozowaniem i korygowaniem jego wad.