Wybierając się na kupowanie w wielu sklepach jesteśmy w stanie spotykać się z rozmaitymi sytuacjami częściowo wywierającymi nasze zdziwienie. Najprostszym przykładem jest podejście zbywcy do pozyskujących. Bywa że w jednym sklepie pani za ladą będzie starała się nam wspomóc nie zważając na rosnącą stertę odzieży jaką przymierzamy. W takiej sytuacji nawet kiedy mimo starań sprzedawcy nie znajdziemy nic dla siebie, sprzedawca taki nie przestanie być dla nas miły oraz uprzejmy.

Od czasu do czasu mamy niestety także styk z ekspedientkami, którym wydaje się dokuczać sama nasze obecność w sklepie, nie mówiąc już o próbę poproszenia o pomoc w znalezieniu stroju czy o poradę – tu rekomendujemy pomysły na stylizacje z plecaczkiem. Dlatego też wchodząc do sklepu świadomie czy też nie najpierw oceniamy sprzedawcę, a wynik takiej oceny decyduje o dalszych naszych postępowaniach. Nie powinniśmy być też zaskoczone, gdy z pogardą negujemy ubranie dla nas będące szczytem bezguścia, a sprzedawca nie zareaguje na to w żaden sposób.

Powód tego jest niezmiernie łatwa. Często okazuje się że nawet te ubrania, które totalnie nie przypadają nam do gustu, dla innych są w stanie być szczytem szyku i mody. Zbywcy dobrze o tym wiedzą oraz podchodzą do takich sytuacji z pewnym dystansem i ogromnym zrozumieniem. Robiąc zakupy niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że proste dla nas czynności mogą znaczącą utrudnić pracę sprzedawców.

Jedną z takich sytuacji są zakupy pod koniec otwarcia sklepu. W chwili gdy wkraczamy do punktu sprzedaży pięć minut przed jego zamknięciem, jesteśmy w stanie sądzić że sprzedawca powinien się radować, ponieważ uda mu się jeszcze przed końcem pracy coś sprzedać. Tak w rzeczywistości jednakże najpewniej ubrudzimy świeżo umytą posadzkę, a uprzejmy sprzedawca będzie musiał zostać dłużej w pracy, bo nie wypada mu wyprosić konsumentki. Konsternacje budzi także krążenie po lokalu i zapytanie o różne ubrania. W ten sposób sprzedawca tak w rzeczy samej nie wie czego potrzebujemy i odnosi wrażenie, że mamy nazbyt wiele wolnego czasu, jaki postanowiliśmy poświęcić na sprawdzanie jego cierpliwości. Powinniśmy wstrzymać się również z narzekaniem na brak światła w przebieralni, dywaniku lub uchwytu na którym możemy powiesić ubrania.