Nie sposób nie odnotować, iż tak jak w wielu dyscyplinach życia, podobnie oraz w kamieniarstwie praca wybitnie polepszała na przestrzeni wieków. Jest to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, niemniej jednak jego wydobycie czy również obróbka istotnie się zmieniły. W dzisiejszych czasach kamieniarstwo jako dziedzinę gospodarki czy także formę usługi jesteśmy w stanie podzielić na kilka segmentów i typów pracy. Bez negowania w wielu wypadkach jest to praca fizyczna, kojarząca się z wydobyciem, przewozem, obróbką czy również montażem elementów oraz instalacji z kamienia. Przydatna jest przy tym siła fizyczna, jednakowoż też umiejętności manualne oraz precyzja. Kolejna forma pracy w tej dziedzinie jest praca umysłowa związana z marketingiem, czy także reklamą. Sama produkcja i montaż albowiem nie wystarczą, równie istotne jest wyszukiwanie ciekawych materiałów w interesujących cenach, organizacja importów z zagranicy i dostaw oraz zarządzanie i docieranie do potencjalnych klientów.

Praca w kamieniarstwie to też rodzaj sztuki, egzekwowanej w wielu przypadkach na zamówienie czy również indywidualnie przez artystę rzeźbiarza – wypróbuj, co oferuje nagrobki poznań. Tu nie tylko chodzi o pomniki, postumenty, rzeźby cmentarne, czy też rozmieszczone w miejscach publicznych. Identycznie mile widziane chociaż mniej okazałych wymiarach są takie dzieła w domu, czy również rzeźbione detale dekoracyjne takie jak chociażby balustrady lub kominki.

Dosadną rzeczą jest fakt, iż obiekty odkrywające się na naszych cmentarzach, to nie tylko struktury upamiętniające zmarłych oraz będące miejscem spoczynku ich szczątków, jakkolwiek również nieraz nadzwyczajne dzieła sztuki.

Pośród nich możemy odszukać cudowne misterne kaplice czy także grobowce znanych rodów, które kreowane były już za życia założycieli i w wielu przypadkach zdobione oraz rozbudowywane przez pokolenia. To smutne wiele z tych najstarszych dzieł, przede wszystkim na małych zapomnianych cmentarzach ulega bezpowrotnemu zniszczeniu a funkcjonowanie kaplic cmentarnych zanika. Równie efektowne, misternie cyzelowane i precyzyjnie wykonane bywają też parkany oraz bramy wiodące na cmentarz. Jednakże z pewnością najpiękniejsze, w największym stopniu sentymentalne oraz budzące najogromniejszy zachwyt są rzeźby, postumenty oraz konterfekty zdobiące nagrobki.