Turystyka cieszy się coraz to większą renomą. Podróżuje się przy tym nie tylko w najbliższe okolice, jednakowoż także o wiele dalej, do odległych rejonów kraju czy nawet za granicę. Wszelkie podróże przeważnie trwają dłużej aniżeli jeden dzień. W takich wypadkach bez żadnych zahamowań wypada także pomyśleć o zorganizowaniu stosownego zakwaterowania. Teraz wyróżnia się już parę typów miejsc turystycznych, które różnią się między sobą wzorcem, wielkością i ceną.

Do najdroższych punktów noclegowych zaliczają się przede wszystkim hotele, jednak tylko te z największą ilością gwiazdek. Za najwyższą cenę gość hotelowy otrzymuje nadzwyczajnie wyposażony pokój, a też może korzystać z przeróżnych usług akcesoryjnych, jakie oferuje hotel, np. SPA czy restauracja – oto Sale Bankietowe Dwór Czarneckiego. Mniejsze i tańsze od hoteli są pensjonaty. Również otrzymuje się porządnie wyposażony pokój, jedna już nie tak komfortowy jak pokoje w hotelach najwyższej klasy. Adekwatnie pensjonat to propozycja idealna dla osób, które nie ubóstwiają tłoku, hałasu, a zamiast tego wybierają przytulną atmosferę, ciszę i spokój.

Do podróżowania nikogo już nie trzeba celowo namawiać. Przemysł turystyczny staje się już nawet swego typu modą, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy w czasie urlopu każdy stara się gdzieś wyjechać. Zdecydowana większość wakacyjnych wyjazdów trwa dłużej niż jeden dzień. W takich wypadkach koniecznie pomyśleć trzeba od razu o zorganizowaniu właściwego zakwaterowania. Kiedy pogoda dopisuje, w środku sezonu załatwianie lokum od ręki może się zakończyć nieoczekiwaniem rozczarowaniem.

W zależności od własnych wymogów oraz przede wszystkim możliwości walutowych, ludzie wybierają różne miejsca noclegowe. Poszczególne ich typy różnią się w głównej mierze standardem, wielkością i ceną. Najczęściej im wyższy jest kanon, tym wyższa staje się również cena. Do najdroższych miejsc noclegowych zalicza się przede wszystkim hotele, jednak z gigantyczną ilością gwiazdek, w większości wypadków z pięcioma. W miarę przystępne stawki są już za to za rezerwowanie pokoju w hotelu trzygwiazdkowym. Odważnie najtańszym miejscem noclegowym są pola biwakowe. Nawet niemniej jednak podstawowy zakres ich profesjonalnych usług pozostawia wiele do życzenia.