Wybranie odpowiedniego dla siebie odkurzacza to tylko kwestia zadania właściwych pytań. Przyglądamy się kilku rzeczom, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie odkurzacza.

Jeśli jesteś gotowy do zakupu odkurzacza, zobacz wyniki naszych testów, aby dowiedzieć się, które modele polecamy.

1. Jaki kształt?

Modele odkurzaczy klasycznych (które leżą równolegle do podłogi i mają elastyczny wąż łączący różdżkę z pojemnikiem) są tu znacznie bardziej powszechne niż modele stojące. Modele klasyczne są łatwiejsze w użyciu na schodach i w niewygodnych miejscach pod meblami. Można ich również używać do prac, których nie może wykonać odkurzacz stojący – np. do odkurzania samochodu.

Modele wolnostojące mają wbudowaną głowicę, co oznacza, że dobrze czyszczą dywany. Jeśli Twoim priorytetem jest wyczyszczenie dużej powierzchni dywanu, który jest na tym samym poziomie, odkurzacz pionowy może być dobrym wyborem.

2. Co jest odkurzane?

Nie testujemy już wydajności na twardych podłogach, ponieważ doświadczenie podpowiada nam, że wszystkie modele w dzisiejszych czasach dobrze sobie z tym radzą. Sprawdzamy jednak, czy głowice czyszczące nie rysują podłogi: żaden z modeli w naszej bazie testowej nie ma tego problemu.

Wskazówka: Jeśli masz tylko twarde podłogi, zwracaj uwagę głównie na cenę.

Dywan może być bardziej skomplikowany, ze względu na rodzaje dostępnych głowic czyszczących. Jednak standardowa głowica to wszystko, czego będziesz potrzebować – chyba że masz problem z sierścią zwierząt domowych lub szczególnie zabrudzonym dywanem. Standardowa głowica jest również lżejsza i łatwiej nią manewrować wokół i pod meblami niż głowicą turbo lub power.

Wskazówka: Jeśli Twój dywan nie wymaga bardziej intensywnego czyszczenia, wybierz model, który ma naprawdę dobry wynik czyszczenia dywanów (70% lub więcej w wynikach naszego testu).

3. Sierść zwierząt domowych w dywanie?

Jeśli sierść zwierząt domowych stanowi problem, możesz potrzebować głowicy turbo lub nawet głowicy elektrycznej. Obie używają obracającej się szczotki wewnątrz głowicy do wymiatania i wytrząsania brudu i sierści zwierząt domowych. Głowice Power mają mały silnik elektryczny w jednostce głównej, który obraca szczotką; głowice turbo wykorzystują turbinę w głównym strumieniu powietrza.

Sprawdź wyniki „Usuwanie sierści zwierząt domowych” w naszych testach i wybierz model z wynikiem 90% lub wyższym. Zauważ, że w niektórych naszych ostatnich testach niektóre modele z głowicami standardowymi dobrze radziły sobie z usuwaniem sierści zwierząt domowych. Standardowe głowice są mniej nieporęczne i łatwiejsze w manewrowaniu niż modele z głowicami power lub turbo.

Jest też inny minus. Obracająca się szczotka w modelach z głowicą turbo lub power może ciasno owijać się wokół niej sierść zwierząt domowych, którą trzeba regularnie usuwać.

Wskazówka: Dobra głowica turbo dobrze usunie sierść zwierząt domowych, ale raczej nie będzie lepsza od standardowej głowicy w usuwaniu brudu z dywanu. Dobra głowica Power usunie sierść zwierząt domowych naprawdę dobrze i prawdopodobnie usunie brud z dywanu lepiej niż cokolwiek innego. W wynikach naszych testów szukaj wyników na poziomie 80% lub wyższym. W takim razie sprawdź gdzie kupić odkurzacz bezprzewodowy.

4. Szczególnie brudny dywan?

Jeśli Twój dywan często kończy się osadzonym brudem, wybierz model z głowicą elektryczną. Dzięki niej dywan jest czyściej szorowany niż przy użyciu standardowej głowicy. Głowice elektryczne mają jednak swoje wady. Są nieporęczne i niewygodne w użyciu – a szczotka szorująca w głowicy elektrycznej prawdopodobnie spowoduje większe zużycie dywanu niż głowica standardowa (która przesuwa się po powierzchni).

Wskazówka: Dobry model z głowicą elektryczną zapewni Ci najlepsze połączenie czyszczenia dywanu i usuwania sierści zwierząt.

5. Worki czy pojemnik?

Zakup jednorazowych worków do modelu workowego to bieżący koszt, który należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Modele z pojemnikami zazwyczaj posiadają część z klipsem, którą zdejmujesz i opróżniasz do kosza na śmieci.

Preferujemy worki z czterech powodów:

  • Ich wielkość jest różna, ale często worek jest większy niż pojemnik. Dzięki temu rzadziej trzeba go opróżniać.
  • Worek jest częścią systemu filtrującego modelu – więc wymieniając worek, wymieniasz dużą część systemu filtrującego. Aby jednak model kosza działał prawidłowo, należy regularnie czyścić główny filtr lub wymieniać go na nowy.
  • Worki zwykle mają przesuwane żaluzje, aby zapobiec wysypywaniu się kurzu po wyjęciu worka. Chociaż niektóre modele worków również posiadają dobrze zaprojektowane systemy usuwania kurzu, uważamy, że worki narażają Cię na mniejszą ilość kurzu i alergenów podczas procesu usuwania/opróżniania.
  • Posiadanie worka pomaga stłumić hałas powietrza przechodzącego przez odkurzacz; niektóre modele z pojemnikami mają irytujący, wysoki dźwięk.

Wskazówka: Przed zakupem zawsze wypróbuj odkurzacz w sklepie.

Inne cechy, które warto rozważyć

Kup odkurzacz, pamiętając o tych kwestiach.

Moc: Odkurzacze są często promowane na podstawie tego, że więcej watów równa się lepszej wydajności. Nie jest to prawdą. Nasze testy nie wykazują żadnej zależności między wydajnością a mocą znamionową. Więcej watów oznacza większą moc, ale inne czynniki również mają duży wpływ na wydajność. Należą do nich konstrukcja rury ssącej i głowicy oraz liczba i rodzaj filtrów. Liczy się konstrukcja, a nie moc. Tego oczywiście nie powiedzą Ci sprzedawcy!

Regulowana wysokość głowicy: Umożliwia dostosowanie wysokości głowicy czyszczącej do wysokości runa Twojego dywanu.

Zmienna moc: Niektóre odkurzacze umożliwiają zmianę mocy silnika. Jest to przydatne do zmniejszenia siły ssania podczas czyszczenia zasłon, poduszek itp. Może to być również przydatne na niektórych podłogach, jeśli głowica z trudem porusza się po powierzchni. Niektóre odkurzacze mają zawór upustowy na rurze, który pozwala osiągnąć ten sam efekt.

Obrotowa głowica: Niektóre odkurzacze mają obrotowe złącze w miejscu podłączenia węża do odkurzacza. Ułatwia to przemieszczanie się i zapobiega zahaczaniu o narożniki lub przewracaniu się odkurzacza podczas holowania.