Praktykowanie każdego sportu połączone jest z mniejszym, lub ewentualnie znacznie większym wysiłkiem fizycznym. Jego wielkość zależna jest od motywacji, chęci oraz dyspozycji danego zawodnika. Oraz w głównej mierze tego, czy jest on zawodowcem i zajmuje się tylko oraz wyłącznie daną dyscypliną, czy poniekąd amatorem, który dla radości uprawia sport. W gigantycznej większości sport uprawiają amatorzy.

Zawodowcy to elita. Jakkolwiek również i amatorzy są wybitnie różni. Na przykład wśród tych biegających są tacy, którzy przebiegają raz, dwa razy w tygodniu parę kilometrów, niemniej jednak też tacy, którzy trenują sześć razy w tygodniu oraz następują w tym czasie ponad sto kilometrów. A że rywalizacja wciąga, to wielu z takich biegaczy bierze czynny udział w przeróżnych imprezach biegowych, gdzie mogą się zmierzyć z innymi, pokrewnymi sobie zapaleńcami. W wypadku tego rodzaju wysiłku bardzo częste jest sięganie przez zawodników po różnorodnego rodzaju dobre odżywki, jakie mają za zadanie wspomóc rozwój zawodnika oraz dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników.

Wysiłek albowiem w znacznym stopniu wyczerpuje siły organizmu oraz powoduje, że wypada w zwiększonym wymiarze uzupełniać braki. Dla każdego sportowca właściwe odżywianie się jest czynnością bardzo ważną, mającą gigantyczny wpływ na osiągane rezultaty. Suplementy powodują, że zawodnik zyskuje większą pewność, że jego organizm dostaje wystarczające ilości wszystkich składników pomocnych do utrzymania kondycji przed, w trakcie i po wysiłku.

Dzięki suplementom węglowodanowym, które są najważniejsze dla biegaczy, mięśnie otrzymują niebezużyteczną im ilość glikogenu, który je napędza i który w trakcie wysiłku wyczerpuje się błyskawicznie. A szybka regeneracja jest tu niesłychanie potrzebna, bo nieraz następny wysiłek następuje już dodatkowego dnia. To zadanie rewelacyjnie spełniają właśnie tego rodzaju suplementy. Wybitnie legendarne są również rozmaitego typu żele energetyczne, będące odmianą suplementu. Stosowane w czasie wysiłku przywracają na jakiś czas siłę oraz energię, aby nie tracić tempa i dystansu, co jest bardzo istotne podczas zawodów.