Radzenie sobie z najróżniejszymi przeszkodami prawnymi nie jest proste w współczesnych czasach, szczególnie że skomplikowanie niektórych ustaw i rozporządzeń w żadnym wypadku nie upraszcza rozwiązywania konfliktów a wprost przeciwnie – sprawia ich eskalację. Najlepszym dowodem na to jest na wskroś różne nastawienie do tego samego tematu prawnego ludzi z najważniejszym możliwym wykształceniem – w wielu przypadkach profesorowie dyskutujący na ten sam drażliwy temat opisują kompletnie przeróżne zapisy prawne na poprawie własnych kompletnie różnych opinii. W takich warunkach w wielu przypadkach szablonowy obywatel czuje się skazany na porażkę w walce z systemem prawnym i sądowniczym własnego państwa, stąd tak istotna jest pomoc wykwalifikowanych radców prawnych, jacy z zapałem w ramach konsultacji cywilnych podpowiadają normalnych obywatelom, co powinni robić w związku z trapiącą ich sprawą.

A bowiem niekiedy wystarczy jedynie przygotowanie poprawnego pisma, odwołanie się od kary lub złożenie wyjaśnień, często krótka wizyta u radcy umie kompletnie rozwiązać kłopot. Sytuacja prawna wielu osób bywa wybitnie karkołomna, zwłaszcza że rozwiązania prawne bywają coraz trudniejsze do zrozumienia oraz interpretowania nawet dla tych, jacy w świecie prawa obracają się nie od wczoraj – sprawdź Monika Ortman – Kancaleria Gdynia. Wszystko to efekt inflacji prawa, a więc wprowadzania do obiegu prawnego wciąż innowacyjnych reguł i zasad czy rozporządzeń i ustaw, bez wcześniejszego pozbywania się uprzednich, nieraz sprzecznych zapisów.

W ten sposób prawnicy o identycznie wysokiej renomie są w stanie niezwykle efektywnie obalać własne argumenty a sądy w kolejnych instancjach niejednokrotnie nie zgadzają się z wyrokami poprzednich sędziów. W takich warunkach nie dziwi, iż ludzie oczekują porad prawnych na najwyższym poziomie nie wyłącznie po uiszczeniu sporej opłaty. Pomoc radców prawnych jest w takim razie nieodzowna szczególnie dla tych obywateli, jakich nie stać na etatową pomoc adwokata oraz nawet najmniejsze komplikacje prawne są w stanie być dla niego początkiem jeszcze większego kryzysu. W niedużych aglomeracjach radcy prawni w szeregu przypadków mają w związku z tym ręce pełne roboty.