Blachy są jednym z najbardziej znanych i trwałych rodzajów pokryć dachowych w Polsce. Mimo własnej niezawodności nie są niemniej jednak niezniszczalne. Dość częstym problemem powiązanych z ich użytkowaniem jest pojawianie się na dachach porostów, mchów oraz grzybów. Te jednakowoż z dachów zrealizowanych z blach trapezowych eliminuje się zdecydowanie prościej niż na przykład z dachówek ceramicznych albo cementowych. By pozbyć się mchów, porostów oraz grzybów, wystarczy spryskać zainfekowaną przez nie przestrzeń specjalistycznym płynem poświęconym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach należy spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego rodzaju przedsięwzięcia wolno wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakowoż w wypadku jakichkolwiek wątpliwości poprawnie jest poprosić o poradę producenta, u jakiego zamawiało się blachy. Przy eliminowaniu porostów, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, bo przeznaczone do tego substancje są wielce toksyczne oraz szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z zazwyczaj zadawanych fabrykantom pytań w kwestii blach trapezowych jest pytanie o ich dobry sposób montażu i przechowywania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – znacznie więcej na stronie spawanie żeliwa. Jeśli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (do granic możliwości trzy do czterech tygodni od daty wytwórczości), wypada rozciąć opakowanie, w którym odnajdują się blachy i ustawić je pod nieznacznym skosem, żeby umożliwić spływanie potencjalnym wodom opadowym.

Jeśli zaś okres między produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, wtenczas potrzebne jest rozcięcie paczki, w jakiej blachy pozostały dostarczone przez producenta. W następnej kolejności pomiędzy arkuszami trzeba umieścić listwy dystansowe, żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami trapezowymi otwarcie na ziemi, a arkusze należy magazynować w miejscu pewnym, przewiewnym i suchym, aby nie doprowadzić do zniszczenia blach poprzez działanie składników środowiskowych.