Przemysł motoryzacyjny w czasie ostatniego kryzysu ekonomicznego, był jedną z największych jego ofiar. Z tygodnia na tydzień w Stanach Zjednoczonych sprzedaż oryginalnych aut spadła o jedną trzecią a pracę w tej dyscyplinie stracił ponad milion osób. Wliczając w to tysiące korporacji, jakie były kooperantami koncernów automobilowych, straty jakie w tego tytułu wynikły, oblicza się na powyżej dwieście miliardów dolarów. Europa również nie zaliczyła minionych lat do udanych, jeżeli gra toczy się o motoryzację, podobnie jak Japonia oraz dużo innych krajów. Jednakże można wykazywać ostrożny optymizm, że załamanie rynku powoli się kończy i nadchodzą poprawniejsze czasy. A więc w minionym kwartale, po raz pierwszy od dwóch lat, sprzedaż nowych samochodów w Stanach Zjednoczonych wzrosła o dwadzieścia procent. Może to być zasługą tanich kredytów i licznych rabatów i upustów, jakich udzielają tamtejsze salony. Europa na razie zatrzymała się w miejscu, co też należy odczytywać jako właściwą wiadomość – w tym też pomaga autokasacja Radom oraz sukcesywne wymienianie aut na nowoczesne modele. Wszyscy przyjęli te informacje z ulga i zadowoleniem, albowiem branża samochodowa jest kapitalnym miernikiem kondycji walutowej społeczeństwa. Poza tym wielkość pełnej branży powoduje, że ma ona ogromny wpływ na ogólny stan gospodarki światowej.

Jeżeli nic złego się nie stanie, to nadchodzący rok będzie kontynuacją należytej koniunktury i sprzedaż w salonach samochodów powinna wzrosnąć o dziesięć procent. Na razie nie przekłada się to na wzrost zatrudnienia w branży motoryzacyjnej, ale jak oceniają profesjonaliści, jest to kwestią nieodległej przyszłości. Mechanika samochodowa to niezmiernie znaczny dział, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tak dużo samochodów jeździ po naszych drogach. Mechanika samochodowa jest z pewnością bardzo dobrze znana.

Współcześnie dużo jest serwisów obsługujących sfrustrowanych kierowców, których pojazdy odmówi łych posłuszeństwa. Wiele jest także warsztatów samochodowych, gdzie na pewno stoją w kolejce coraz to innowacyjne pojazdy. W istocie bardzo dobrze prosperują, jednakże świadczy to w głównej mierze o tym, że auta bywają wadliwe. Nie ma takich, które ażeby się nie psuły. Nawet, jeśli kupimy nowatorski prosto z salonu z od czasu do czasu będzie coś nie tak, w końcu tak wolno definiować zużycie materiału.