Prawo jest po to, aby nam sprzyjać. I nie ważne czy są to jakieś priorytety, uprawnienia lub ewentualnie też zakazy i nakazy. Wszystkie przepisy mają za zadanie inaugurować ład oraz ład utrzymywać. Życie według zasad prawnych jest może mniej luźne, ale bardziej miarodajne, zwłaszcza jeżeli narzucone reguły gry są jasne oraz klarowne. To kłopotliwe, nie zawsze tak jest i naszą winą nie są lenistwo lub niechęć. Rozporządzeń prawnych jest tak dużo, że przyzwoicie orientuje się w nich adwokat lub sędzia, czy radca. Ktoś, kto w ręku miał może tylko kodeks drogowy, niełatwo odszuka się pośród paragrafów prawa cywilnego, budowlanego, podatkowego lub windykacji należności. Nie wystarczy przeczytać jednej ustawy, by wiedzieć gdzie iść oraz z czym. Adwokat może nie zna wszelkich przepisów na pamięć, jakkolwiek wie gdzie wypatrywać i czego, a po latach praktyki zazwyczaj ma dość szczegółowe wyobrażenie o dowolnym wycinku prawa. Jest w stanie od ręki udzielić nam rady czy także mężnie chronić w sądzie, praktycznie w każdej sprawie. Czy to rozwód, lub oskarżenie o popełnienie przewinienia czy odwołanie od bezzasadnego stworzonym przez nas zdaniem zwolnienia z pracy.

Nikt nie jest wszechmogący, lecz kluczem do sukcesu jest przede wszystkim wiedza. Im wiemy więcej, tym poprawniej. To nie wyłącznie teoria, ale życiowa praktyka. Lekarz dysponujący szeroką zdają sobie sprawę z tego z większym prawdopodobieństwem postawi trafną oraz szybką diagnozę. Sędzia, znając wszystkie możliwe okoliczności sprawy jest w stanie wydać wyrok bardziej adekwatny do winy oraz właściwy. Toteż adwokat zabrze broniąc własnego kontrahenta, sukces ma zagwarantowany nie tylko w sytuacjach, kiedy niewinność oskarżonego jest niemal niewątpliwa, jakkolwiek w niemalże każdej sprawie, przy czym warunkiem jest nie wyłącznie obszerna wiedza odnośnie prawnych przepisów, ale również dogłębna wiedza odnośnie sprawy.

Kontrahent, jeśli czuje się niesłusznie posądzony czy też również za wszelką cenę pragnie uniknąć więzienia, nie powinien zatajać niczego przed swoim adwokatem. Jeśli liczymy na sukces, niebezużyteczna jest współpraca, a w następstwie tego udzielenie odpowiedzi na wszelkie zapytania, te wypowiedziane oraz przemilczane, dokładne sprawozdanie z okoliczności sprawy, udostępnienie wszelkich niezbędnych dowodów ważnych w danym przypadku, inaczej wszystkiego co jest dla nas korzystne czy też ma okazję działać na naszą najlepszą niekorzyść. Tylko taka obustronna, pełna współpraca może zaowocować z korzyścią dla nas.