Wedle prawa każde dziecko do osiemnastego roku życia obowiązuje chodzenie do szkoły. Pozostało to określone ustawą. Po ukończeniu jakiejkolwiek szkoły, jakikolwiek uczeń przy wsparciu rodziców staje przed dylematem, jaką także szkołę wybrać jako następny etap własnego nauczania. Dosadnym jest, że ogromna większa część uczniów wybierze placówki o zakresie publicznym. Kluczowymi względami branymi pod szczególną uwagę są tutaj rzecz zrozumiała te finansowe. W szkole publicznej nie obowiązuje wnoszenie jakichkolwiek opłat, albowiem nauka w nich jest w całości bezpłatna, jedynymi opłatami są między innymi te na ubezpieczenie.

Sporo osób, jakie mają kapitalną kondycję finansową, decyduje się jednakże na wysłanie własnego dziecka do szkoły prywatnej – wypróbuj Przedszkole językowe Konstancin. Ma to własne plusy, jednak wypada pamiętać o tym, że tego rodzaju placówka ma własną cenę, która obejmuje nie wyłącznie samo zabezpieczenie, lecz co miesiąc przystaje wpłacić czesne na poczet szkoły, którego wielkość jest regulowana przez dyrekcję tejże. W osobistych szkołach nie ma takiego zjawiska, jak przepełnione klasy, ilość miejsc w pojedynczych klasach jest ograniczona, dzięki czemu nauczyciele mają szansę poświęcić znacznie więcej uwagi każdemu uczniowi z osobna. Podejście jest o wiele bardziej indywidualne.

Chwilowo niewyobrażalnie wzrosło tempo życia i rozwoju cywilizacyjnego. Zjawisko to wbrew pozorom dotyka nie tylko ludzi dorosłych, jednakowoż niestety również coraz to częściej dzieci, a też nastolatki. Oddziałuje na to coraz to znacznie większy wzrost ambicji, napływu wiadomości, jak i rozwój technologii. Każdy uczeń pragnie być jak najlepszy w możliwie jak największej liczbie nauczanych przedmiotów oraz dyscyplin, a najodpowiedniej, jeżeli jest się bystrym oraz zdolnym ze wszystkiego. Wywołuje to dużą chęć współzawodnictwa, w wyniku czego powstaje tzw. wyścig szczurów. To zaś powoduje wprost niewyobrażalny poziom stresu wśród młodych osób. Nikt nie pragnie być tym najgorszym, dąży się do tego, by mieć jak najwyższe wyniki ze wszystkich przedmiotów, zaś dążenie to odbywa się kolosalnym kosztem.