Maluch to skarb każdego rodzica. Gdy maleństwo nadchodzi na świat, życie rodzicieli zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Wszystko jest uzależnione potrzebom malucha. Aranżowanie pokoiku dla dziecka, wyprawka, pierwsze szczepienia oraz zakup wszelkich niezbędnych akcesoriów to koszty, których nie da się ominąć. Wielokrotnie zdarza się tak, iż nieceniona jest wsparcie dziadków, nie tylko w sensie materialnym, jednakowoż też opiekuńczym.

Dziś nadzwyczaj trudno o pracę. Nic zatem dziwnego, iż poza radością z posiadania dziecka pojawiają się również obawy połączone z urlopem macierzyńskim oraz utrudnieniami, na jakie napotykają młodzi rodzice. Choć sytuacja powoli zmienia się na lepsze, dalszym ciągu dam boja się o własne stanowiska i o to, że kiedy wrócą po urlopie macierzyńskim, mogą stracić pracę. Ostatnio coraz to częściej mężczyźni biorą urlopy edukacyjne i pozwalają swoim żonom w wychowywaniu dziecka. Do lamusa już odchodzi postawa rodziny schematycznej, gdzie to tata zarabia a mama zajmuje się domem i wychowywaniem dziecka.

Chodzi o to, aby jak najwięcej czasu dziecko spędziło z rodzicami i nie musiało wcześnie być pod opieką niani. Dziecko objęte czułością obojga rodziców sprawniej dojrzewa i chętniej uczy się nowych rzeczy. Teraz coraz młodsze dzieci idą do przedszkola. Z jednej sprawy rodziciele decydują się na to, albowiem nie mają już dyspozycji opieki nad maluchem cały czas, z drugiej chodzi o w jaki sposób najwcześniejszy kontakt z rówieśnikami, poza tymi z „piaskownicy”. Przedszkole to z pewnością kolosalny krok dla dziecka. Rozpoczyna funkcjonować w nowym środowisku, gdzie nie ma już rodziców, a zastępują ich panie opiekunki – przedszkole prywatne mokotów – Rożany Ogródek. Kontakt z prekursorskimi kolegami oraz towarzyszkami, z którymi dziecko spędza dziś większość czasu, to także znaczny stres. Dzieci mają rozmaite osobowości oraz zapewniają do przedszkola różne przyzwyczajenia. Warto jednakże popatrzeć na plusy zapisania dziecka do przedszkola.

W głównej mierze jest to wspaniała okazja do pierwszej lekcji samodzielności. Do tej pory dziecko było pod opieką rodzicielki lub babci, dzisiaj jest jednym z wychowanków oraz ma takie samo położenie, co jego rówieśnicy. Po drugie, potomek uczy się wielu nowych rzeczy, Będzie to jego pierwsza szkoła, pierwszy kontakt z rozmaitymi formami edukacji. Śpiewanie, gimnastyka, rytmika, plastyka i coraz to częściej – nauka języka obcego poprzez zabawę. W przedszkolu nie ma czasu na stagnację. Oddając dziecko pod opiekę kobiet przedszkolanek rodziciel ma pełne przekonanie, że jest w porządnych rękach.