Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano wtenczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są nadzwyczaj niezdrowe i trujące. Dziś jednakże zioła z powrotem uzyskują dobrą sobie rangę we nowoczesnej medycynie to naturalnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest wykorzystywać w przypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak drastycznych przypadkowych środków działania jak większa część środków. Część dzisiejszych internistów i pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i stanowczo odradza aplikacja antybiotyków.

Przykładowo, w przypadku infekcji i zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się nieraz, że same zioła nie wystarczają i terapię należy wspomagać antybiotykami – wtenczas rekomendujemy nasiona white widow. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej i różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niezwykle dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w naturze, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na idealne warunki geograficzne też uprawia się je w hodowlach. Najpopularniejsze polskie zioła znajdują przeznaczenie również w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy albo mieli oraz sprzedaje potem w formie przypraw lub też także wiąże w pęczki oraz wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary i herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne kultowe oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Odnajdują przeznaczenie w zasadzie w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii i aromaterapii.