Wśród wielu lekarzy jacy funkcjonują obecnie na naszym rynku leczniczym oraz jacy powinni nam służyć oraz pomagać, nadzwyczaj ważną acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie jednoczą się oni odpowiednio, a udanie się do takiego profesjonalisty graniczy z cudem, jeśli gra toczy się o wolę człowieka. W aktualnych czasach w polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, że psychiatra powinien zajmować się jedynie ludźmi niesłychanie chorymi, którzy cierpią na ostre zaburzenia osobowości. Z reguły choroba psychiczna łączy się z gigantyczną marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Większa część ludzi kojarzy zaburzenia psychiczne z bardzo poważnymi chorobami, które żądają hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Tymczasem okazuje się, że coraz znacznie więcej osób cierpi na przeróżnego rodzaju dokuczliwości, jakie żądają pomocy zawodowców takich jak psycholog bądź też psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile niemniej jednak wsparcie psychologa i sesje u tego terapeuty stają się w minionym czasie modne, o tyle psychiatry ludzie najzwyczajniej w świecie się boją. W szeregu przypadków nie zdają sobie kwestii z tego, że w dużej grupy wypadkach to właśnie on może bardziej pomóc. Większość osób uważa, iż pomoc psychiatryczna jest korzystna wyłącznie wtedy, kiedy psychoterapia zawodzi.

Aczkolwiek okazuje się, iż w wielu przypadkach bardzo dobre wyniki zapewnia równolegle pomoc psychoterapeuty i psychiatry. Tu trzeba jednak sprecyzować, czym obie te osoby się absorbują. Psychiatra to najzwyczajniej w świecie lekarz, jaki likwiduje problemy lecznicze. To właśnie ten ekspert ma prawo do przepisywania leków antydepresyjnych czy innych, które pomagają złagodzić objawy wielu schorzeń psychicznych bądź też w pełni te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta lub psycholog z kolei dopomaga pacjentom w całkowicie inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia oraz stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie czy chęci do życia. Specjalista umysłu ludzkiego bierze tu pod uwagę też takie elementy, jak na przykład sytuacja rodzinna lub środowiskowa oraz wpływ wydarzeń z przeszłości. Tak wobec tego widać gruntownie, iż psychiatra oraz psychoterapeuta powinni ze sobą kooperować.