Słowo ogród nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się wiele, niejednokrotnie wybitnie od siebie przeróżnych miejsc. Nazywa się tak również drobne kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych lub blokach, jak i gigantyczne połacie terenu otaczającego pałace czy też dworki. Te drugie to wielkie ogrody, które bez przesady można by wskazać mianem parków. Są one wręcz dziełami sztuki, nad jakimi pracowały chmary ludzi – od projektantów krajobrazu oraz ogrodników, po pracobiorców egzekwujących ciężką i żmudną pracę. Nijak mają się one do niewielkich ogródków, w których zasianych jest parę tylko odmian roślin otaczających mały trawnik. Te drugie służą jedynie zaspokajaniu niewielkich pragnień jej właścicieli, którzy używają je, by spędzać w nich letnie wieczory. Nie dostrzega się w nich artystycznej myśli, jaka znamionuje przewidziane z dużym rozmachem królewskie i pałacowe kolosalne ogrody. Na bazie tych dwóch totalnie przeciwstawnych przykładów jesteśmy w stanie wyciągnąć wniosek, że słowo „ogród” ma dużo odcieni oraz jest używane w wielu różnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny.

Należy jednakże postawić pewną granicę i odróżnić ogród od ogródka i parku – w tym wspomoże oferta na ozdoby ogrodowe. Przesłania tych słów nie należy nikomu wyjaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem opisywanych przez siebie budynków.

W jaki sposób każda praca, również oraz zajęcie ogrodnika niejednokrotnie potrzebuje użycia wyjątkowych maszyn, urządzeń i narzędzi, które co poniektóre prace uczyni znacznie łatwiejszymi do wykonania. Jest ściśle mówiąc ogrom tego rodzaju przedmiotów, z jakich część zostanie krótko omówiona w poniższym tekście. Co poniektóre z nich, takie jak sekatory, nożyce, kosiarki, grabie czy łopaty są kultowe każdemu człowiekowi. Jednak prócz nich istnieje masa urządzeń, o jakich istnieniu oraz zastosowaniu wie wyłącznie garstka osób, w większości uformowanych kierunkowo ogrodników. Mowa tu wielu maszynach, które wykonują za człowieka najcięższą pracę w glebie. Prócz tego ogrodnicy, podobnie jak rolnicy w swojej pracy, przede wszystkim kiedy egzekwują zadania w ogromnych ogrodach, używają ciągników i traktorów. Ich zajęcia z reguły jednak nie żądają ich użycia oraz wykorzystują tylko małe przyrządy.