W wielkomiejskich XIX-w. kamienicach mieszczańskich bardzo w szeregu przypadków wykorzystywano reprezentacyjne klatki schodowe, jakie miały wywrzeć właściwe wrażenie na osobach przychodzących lub też odwiedzających domowników, ewentualnie biura i lokale firmowe mieszczące się w budynku. Schody biegnące między najistotniejszymi kondygnacjami egzekwowano z naturalnego kamienia, z reguły marmuru bądź też piaskowca. Natomiast kondygnacje wyższe, trzecie piętro lub jeszcze wyższe i poddasze, osiągalne były to właśnie dzięki klatkom schodowym umeblowanym w drewniane schody typu nowoczesne balustrady wewnętrzne.

Schody te malowano farbkami olejnymi, żeby uprościć utrzymanie ich w czystości. Farba i samo drewno wycierało się pod stopami przemieszczających się ludzi, tworząc specyficzne wyżłobienia. Schody drewniane mimo zabezpieczenia przestrzeni warstwą farby zawsze reagują na zmiany wilgotności oraz w czasie jesienno-zimowym maja tendencje do pęcznienia a latem, gdy powietrze jest suche – do rozsychania się. Właśnie dlatego specyficzne skrzypienie drewnianych schodów bardziej jest słyszalne latem i wczesną jesienią aniżeli zimą, pewno, że klatka schodowa jest ciężko ogrzewana.

Szczęśliwi posiadacze wysokich apartamentów mogą powiększyć swoją powierzchnie mieszkalną przez zamontowanie tak oznaczanej antresoli, inaczej niemalże wybudowanie dodatkowej kondygnacji. Jest to przede wszystkim rzeczowe w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, tudzież znacznej kubaturze, wypływającej z gigantycznej wysokości pomieszczeń.

Antresola nie musi rozpościerać się nad pełnym lokalem, wystarczy w szeregu przypadków nadbudowanie częściowego pięterka, aby zyskać na przykład miejsce na sypialnię. Istotnym wyzwaniem jest dobranie oraz zaprojektowanie trafnych schodów na antresolę. Jak najbardziej muszą być to drewniane schody, które są względnie lekkie i bezproblemowe w montażu. Poza tym, drzewo jest materiałem dającym ogromne możliwości, jeżeli chodzi o opracowanie kształtu oraz wielkości stopni. Schody powinny być uzupełnione ponadprogramowymi elementami, takimi jak poręcz i balustrada kończąca pięterko. Stopień nachylenia schodów dobierany jest w zależności od wysokości antresoli oraz dyspozycji wykorzystania na dole powierzchni, do której przylegają schody.