Rodzice na ogół chcieliby dla swoich dzieci kariery prawniczej. Ale równocześnie w naszym kraju zaufanie do prawników nieustannie maleje. Dotyczy to też adwokatów, chociaż dawno temu wśród zawodów jurydycznych cieszyły się największym zaufaniem. Wynikało to z faktu, iż adwokaci kojarzyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po zmianach konstytucyjnych dostrzegamy dzięki mediom, że adwokaci bronią nie zawsze kultowych osób publicznych. Prawnik wspomaga jednakże klientowi w imię prawa, według jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, obojętnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego działania.

Choć jakikolwiek adwokat powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to niemniej jednak nie wystarcza, żebyśmy im wierzyli. Kodeks ten powiada klarownie, że stosunek konsumenta oparty jest na zaufaniu oraz adwokat powinien zakończyć współpracę z klientem jeżeli ten stracił to zaufanie. Ciekawe, ilu adwokatów rzeczywiście zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym wypadku rację. Nieznajomość prawa zwyczajnie szkodzi, bo nie jest żadnym wyjaśnieniem, gdy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób jednak zapoznać całego prawa obowiązującego w danym kraju. Również prawnicy specjalizują się w wskazanych jego dyscyplinach. I tak nawet kancelaria adwokacka Łódź skupia się lub na przepisach prawa karnego, lub na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne oraz tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi niezmiernie łatwo wejść w konflikt z prawem, albowiem, jak wspomniałam, gąszcz rozporządzeń jest w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy już tak się zdarzy bezsprzecznie należałoby poszukać pomocy kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć problem, w jakim się odszukaliśmy, jakkolwiek może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry ewentualnego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie i tak może być o wiele niższy, aniżeli bez takiego fachowego wsparcia. Mecenas może przydać się nam w najmniej oczekiwanym momencie. Należałoby znać prawo w miarę możliwości. Ale należałoby także zaufać fachowcowi, kiedy już zajdzie taka potrzeba.